Brusnice kao dodatak prehrani bi mogle poboljšati pamćenje i funkciju mozga te sniziti ‘loš’ holesterol, pokazalo je novo istraživanje sa Univerziteta East Anglia (UK).
Istraživački tim je proučavao prednosti konzumacije ekvivalenta šoljice brusnica dnevno među ispitanicima u dobi od 50 do 80 godina. Nadaju se da bi njihova saznanja mogla uticati na prevenciju razvoja neurodegenerativnih bolesti poput demencije.
Dr. David Vauzour, voditelj istraživanja sa Medicinskog fakulteta Norwich u Norwichu, rekao je: “Očekuje se da će od demencije bolovati oko 152 miliona ljudi do 2050. Zasad nema poznatog lijeka, pa je ključno da tražimo intervencije u načinu života koje se mogu mijenjati, poput prehrane, koje bi mogle doprinijeti smanjenju rizika i opterećenja od bolesti. Ranije studije su pokazale da je veći unos flavonoida kroz hranu povezan sa sporijim padom kognitivnih sposobnosti i sporijim razvojem demencije. A pronađeno je da hrana bogata antocijaninom i proantocijanidinom, koji bobicama daju crvenu, plavu ili ljubičastu boju, poboljšava kognitivne sposobnosti. Brusnice su bogate ovim mikronutrijentima i poznate su po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima. Stoga smo željeli saznati više o tome kako brusnice mogu pomoći u smanjenju neurodegenerativnih promjena povezanih s procesom starenja.”
Istraživački tim je pratio uticaj konzumiranja brusnica na funkciju mozga i vrijednosti holesterola među 60 kognitivno zdravih sudionika tokom 12 sedmica.
Polovina sudionika konzumirala je prah brusnice osušene smrzavanjem, što je količinski odgovaralo šoljici ili 100 g svježih brusnica dnevno. Druga polovina je dobivala placebo. Ova studija je jedna od prvih koja je ispitala dugoročni uticaj brusnica na kognitivne sposobnosti i na zdravlje mozga kod ljudi.
Rezultati su pokazali da je konzumacija brusnica značajno poboljšala pamćenje svakodnevnih događaja kod sudionika (vizualno epizodno pamćenje), funkciju neuralnih struktura i isporuku krvi u mozak (perfuzija mozga).
“Kod sudionika koji su konzumirali prah od brusnice otkrili smo značajno poboljšanje epizodnog pamćenja te poboljšanu cirkulaciju esencijalnih hranjivih tvari kao što su kisik i glukoza do dijelova mozga značajnih za kognitivne procese – posebno za konsolidaciju pamćenja. Grupa koja je konzumirala brusnice također je imala znatno smanjenje razine LDL-a ili ‘lošeg’ holesterola, koji pridonosi razvoju ateroskleroze, zadebljanju ili stvrdnjavanju arterija prouzrokovanog nakupljanjem plaka u unutarnjoj sluznici arterije. Ova saznanja podupiru pretpostavku da svakodnevna konzumacija brusnica može poboljšati zdravlje krvnih žila i djelimično poboljšati perfuziju mozga i kognitivne procese. Rezultati naše studije su vrlo ohrabrujući, posebno ako se uzme u obzir da je relativno kratka intervencija brusnice od 12 sedmica dovela do poboljšanja u pamćenju i funkciji neuralnih struktura. Ovi rezultati predstavljaju važan temelj za buduća istraživanja u području konzumacije brusnica i neurološkog zdravlja”, kazao je dr. Vauzour.
Istraživanje je podržao Cranberry institut. Vodio ga je Univerzitet East Anglia u saradnji s istraživačima sa Medicinskog centra Univerziteta u Leidenu (Nizozemska), Univerziteta u Parmi (Italija) i Quadram instituta (UK).
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA