Jeftini gel film može izvući kante pitke vode dnevno iz zraka

Nedostatak vode veliki je problem za većinu svjetske populacije, ali s odgovarajućom opremom pitka voda se može iscijediti “iz ničega”. Istraživači sa Univerziteta Texas u Austinu demonstrirali su jeftin gel film koji može izvući mnogo litara vode dnevno čak i iz vrlo suhog zraka.

Gel se sastoji od dva glavna sastojka koja su jeftina i dostupna – celuloze, koja se nalazi u ćelijskim zidovima biljaka, i konjac gume, aditiva za hranu koji se široko koristi. Te dvije komponente zajedno grade gel film koji može apsorbirati vodu iz zraka, a zatim je ispustiti po potrebi, bez utroška previše energije.

Prvo, porozna struktura gume privlači vodu iz zraka koja se kondenzira oko gume. Celuloza je dizajnirana tako da reagira na blagu toplinu, postaje hidrofobna i time oslobađa uhvaćenu vodu.

Izrada gela je također prilično jednostavna, kažu istraživači studije objavljenoj u Nature Communications. Osnovni sastojci se pomiješaju i izliju u kalup, a smjesa se stisne za dvije minute. Nakon toga se suši zamrzavanjem, zatim odvaja od kalupa i gel je spreman za upotrebu. Može se izraditi u gotovo bilo kojem obliku, na lagan način i po niskoj cijeni.

U testovima, pri relativnoj vlažnosti od 30 posto, gel film je mogao proizvesti 13 L (3.4 gal) vode dnevno po kilogramu gela, a čak i kada bi vlažnost pala na samo 15 posto – što je nisko čak i za pustinjski zrak – i dalje je mogao proizvesti više od 6 L (1.6 gal) dnevno po kilogramu gela.

A učinkovitost ovog gel filma mogla bi se još više poboljšati, kažu istraživači, stvaranjem debljih filmova, upijajućih slojeva ili drugih formacija materijala. Možda je najvažnije da je materijal izuzetno jeftin za proizvodnju, a košta samo 2 USD po kilogramu.

Izvor: New Atlas
Prevod: AbrašMEDIA