Nizom kulturnih događaja, Ambasada Republike Češke u Bosni i Hercegovini obilježava 80.godišnjicu od smrti čuvenog arhitekte češkog porijekla Karla Paržika po dnazivom “Dani Karla Paržika – Čeh rodom, Sarajlija izborom”. Manifestacija je počela danas i trajat će do 17.juna.
O manifestaciji posvećenoj vizionaru i graditelju Paržiku, danas su na konferenciji za medije govorili gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, ambasadorica Češke u BiH Ivana Hlavsova, koje su podsjetile da je Paržik Sarajevu poklonio obrise modernog evropskog grada.
Karlo Paržik je u BiH došao 1884.godine, s mnogim stručnjacima i ekspertima iz različitih oblasti Austro-ugarske monarhije. Ali, kao je kazala gradonačelnica Karić, naredna sedmica će biti posvećena vizionaru i vrhunskom neimaru Karlu Paržiku, koji je važan dio baštine naroda Bosne i Hercegovine, kulturno i arhitektonsko blago.
– Njegov impresivan graditeljski opus u Sarajevu, ostat će trajni podsjetnik na vrsnog graditelja i projektanta. To su danas poznata mjesta druženja, obrazovanja, nauke i umjetnosti – kazala je ona i dodala da su jedno od najznačajnijih djela: Zemaljski muzej, Akademija likovnih umjetnosti, Pravni fakultet, Crkva sv. Josipa, aškenaska sinagoga, Narodno pozorište, zgrada Zemaljske banke, poznatija kao Vječna vatra, i mnoga druga.
– Karlo Paržik nam je darovao arhitektonske dragulje u kojima ljudsko oko i duša uživaju. Danas je to zajedničko dobro svih naših građana, koje po ljepoti i funkcionalnosti pripada samom vrhu evropske arhitekture a, ujedno, daje karakterističnu siluetu i pečat Sarajevu – istakla je Karić.
Stvarajući svoj bogati graditeljski opus trajne vrijednosti, dodala je, Paržik je aktivno učestvovao i u stvaranju historije Sarajeva i BiH i zato mora imati posebno mjesto među zaslužnim. Čovjek kojem je Sarajevo i njegov način života bio centar svijeta.
Stoga će program manifestacije, kako je kazala ambasadorica Hlavsova, biti održan u objektima koje je sagradio Paržik, a za koje čak ni znatiželjne Sarajelije nisu znale.
– Za mene znači mnogo da je Paržik imao na umu kako je Sarajevo multietnički, multireligijski grad, te je stvarao i sakralne, religijske objekte – kazala je ona.
U svrhu manifestacije, izdvojeno je 10 njegovih građevina koje su označene s informativnim totemima, a svaki od njih nosi posebnu kratku priču. Obilježeni su sa QR kodom, putem kojeg je moguće pogledati kratki dokumentarni film “Karlovo Sarajevo” autora umjetnika Peđe Kazazovića.
Totemi su postavljeni na zgradi Penzionog fonda, zgradi Vječna vatra, Narodno pozorište, Aškenaska sinagoga, Pravni fakultet, crkva sv.Josipa, zgrada Kantonalne vlade, Likovna akademija, Zemaljski muzej, Vila Mandič-Olimpijski muzej.
Kazazović je, prije no što je počeo raditi na filmu, želio posjetiti grob Paržika. Tek u trećem pokušaju mu je uspjelo pronaći ga. Očekivao je, kaže, neko monumentalno zdanje, kakav je bio i sam Paržik, ali našao je skromni nadgrobni spomenik, jedva vidljiv.
– To je apsurd. Da neko ko je napravio ogromne, monumentalne građevine u Sarajevu, da ima jedan tako mali skromni spomenik i da ga teško pronađete na groblju. To samo govori, da je u stvari, taj veliki čovjek, živio tihim životom. Radio je svoj posao u Zemaljskoj vladi. Ali, njegovu ličnost možete spoznati kroz njegove ogromne, veleljepne građevine. Čak nema ni članaka o njemu, tek dva – kazao je on.
To ga je i privuklo, razumio je tišinu tog velikog čovjeka, koji je “smatrao da građevine treba prilagoditi prirodi, a ne prirodu građevinama” i iz zahvalnosti uložio je trud da napravi što bolju priču jer Paržik zaslužuje više, da se o njemu zna.
S obzirom da je 20. maja otvoren fotokonkurs “Građevina Karla Paržika viđena tvojim očima”, 15. juna će, na svečanoj ceremonij u Zemaljskom muzeju, biti dodijeljene nagrade za tri najuspješnije fotografije i prikazan dokumentarni film “Karlovo Sarajevo” Peđe Kazazovića.
Gledaoci će imati priliku da pogledaju javnu premijeru tog filma na programu TVSA u 19.00 sati.
Partner manifestacije je Grad Sarajevo.
(FENA)