Stanovnici banjalučkih šuma (1): Daždevnjak

Ako ste se ikada poslije kiše prošetali šumama Banjaluke mogli ste da vidite jednog malog crnog stanovnika sa neobičnim žutim mrljama. Vjerovatno ste uplašili i pomislili kakav je ovo otrovni vanzemaljac. Ono što ste vidjeli je zapravo šareni daždevnjak (lat. Salamandra salamandra).

Izgleda kao malo slabije pokretan i deblji brat nekog guštera, ali nije. Ovaj šareni šumar spada u grupu vodozemaca (lat. amfibije), u koje pored daždevnjaka spadaju i žabe.

Daždevnjaci su robusne životinjice, kratkih i sporih nogu, veličine uglavnom od 15 do 25 cm. Imaju dugačak rep koji koriste za plivanje. Najčešće su skriveni u sjenama šuma, ispod lišća, stabla ili kamenja. Kao i većina vodozemaca, zahtijevaju vlagu. Noću su najaktivniji, ali tokom vlažnih i kišnih dana mogu da povećaju svoju aktivnost, pa su vidljivi i tokom dana. Hrane se beskičmenjacima (puževimama, insketima i sl.).

Žute pjege imaju upozoravajuću ulogu – opasan sam ne diraj me! Tako signaliziraju da preko kože luče otrov kojim se brane od predatora. Zato je veoma važno da i mi ljudi njihovo upozorenje shvatimo ozbiljno. Od njihovog otrova nećemo baš umrijeti, ali ruke natopljene ovim otrovom u dodiru s kožom i sluzokožom dovo do teških iritacija i crvenila.

Daždevnjaci su važna karika u lancu ishrane, s toga je veoma važno da se njihove populacije održavaju na stabilnom nivou i da smanjimo sve rizike koje ih ugrožavaju. Jedan od rizika jeste čovjekovo nesavjesno ponašanje prema ovoj vrsti – namjerno ubijanje, gaženje motornim vozilima, isušivanje vlažnih staništa i dr. Čovjek ovo najčešće radi iz straha i nepoznavanja biologije ove vrste.

Tako da, samo bez straha, ako ugledate ovog šumskog vanzemaljca, ne dirajte ga, osigurajte mu put s jedne šumske staze na drugu i poželite mu srećan put!

(CZZS)