UN: Najmanje 17.000 migranata potisnuto sa obala Grčke

Felipe Gonzalez Morales, specijalni izvjestitelj Ujedinjenih naroda za prava migranata, izjavio je kako je najmanje 17.000 migranata koji su pokušavali doći do Grčke morskim putem potisnuto i vraćeno u Tursku.

U izvještaju objavljenom na web-stranici Evropskog vijeća za migrante i izbjeglice (ECRE), sa sjedištem u Briselu, naveo je da je potiskivanje (push-back) izbjeglica i migranata postalo de facto državna politika u evropskim zemljama i da se ta praksa nastavlja uprkos upozorenjima međunarodnih organizacija.

Morales je upozorio međunarodnu zajednicu na pokušaje prikrivanja takve prakse, prenosi Anadolija.

U izvještaju se navodi praksa Grčke, Estonije, Finske, Velike Britanije i Francuske da vraćaju migrante koji pokušavaju doći do njihovih zemalja morem, a istraženi su i otpori Uprave kiparskih Grka (GCA) i Dominikanske Republike, kada je riječ o zemljama izvan Evrope, prenosi Fena.

Ograničene aktivnosti dobrovoljnih organizacija

Širok prostor u izvještaju posvećen je praksama Grčke, a istaknuto je da je potiskivanje migranata postala državna politika.

Prema posljednjim podacima visokog komesara UN-a za izbjeglice, bilo je oko 540 slučajeva potiskivanja u razdoblju 2020-21. te da je najmanje 17.000 migranata protjerano u teritorijalne vode Turske.

U izvještaju je, također, navedeno da je stopa odbijanja tražitelja azila u Grčkoj porasla za 126 posto u posljednje dvije godine.

U izvještaju se spominje da su, nakon zakona koji je grčka Vlada donijela prošle godine, aktivnosti dobrovoljnih organizacija za spašavanje migranata nasukanih na grčkim obalama ograničene ili uvjetovane.

(Agencije)