Dvije i po godine Eko HUB-a Sarajevo i 10 godina Resursnog Aarhus centra u BiH!

Udruženje ,,Resursni Aarhus centar u BiH” prošli mjesec je obilježio 10 godina svog postojanja, dok je 1. juna obilježio dvije i po godine rada kao Eko HUB Sarajevo.

Ceremonija obilježavanja ovih godišnjica održana je u prostorijama Međunarodnog centra za djecu i omladinu Grbavica. Prisutni su se upoznali sa postignućima koja su ostvarena tokom dvije i po godine implementacije projekta ,,Misli o prirodi!’’ koji finansira Švedska, a implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD).

U sklopu projekta „Misli o prirodi!“ Aarhus centar je postao Eko HUB Sarajevo, te je do sada pokrenuo 14 inicijativa, koje se tiču, između ostalog, zaštite zelenih površina, pronalaženja alternativnih načina zbrinjavanja otpada, zaštite zaštićenih područja na području četiri općine djelovanja u Sarajevu (Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad Sarajevo i Ilidža) i dvije općine djelovanja u Istočnom Sarajevu (Pale, Istočno Novo Sarajevo).

“Tokom našeg desetogodišnjeg rada, u većini slučajeva bili smo ukjljučeni u rješavanju ekoloških problem na višim instancama upravljanja. Međutim, uz pomoć projekta “Misli o prirodi!;” naši kapaciteti su ojačani te smo se kao Eko HUB Sarajevo, mogli više posvetiti rješavanju lokalnih ekoloških problema;” ističe Sunčica Kovačević, projektna asistentica Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH.”

Eko HUB Sarajevo je dio i mreže Aarhus centara u BiH, Eko BiH mreže i Koalicije za zaštitu rijeka u BiH te aktivno radi na promociji primjene Aarhuske konvencije u BiH odnosno Konvencije o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša (tzv. Aarhuška konvencija), a koja je usvojena na 4. Ministarskoj konferenciji “Okoliš za Europu 25. lipnja 1998. u Danskom gradu Aarhusu.

Tokom 2019. godine Aarhus centar u BiH je u sklopu Eko BiH projekta pokrenuo inicijativu za usvajanje novog Zakona o zaštiti okolišu FBiH, te je predložio jedanaest novih amandmana na tekst zakona od kojih su Predstavnički dom Paralmenta FBiH i Vlada FBiH uvažili pet. Nakon toga, u sklopu projekta „Misli o prirodi!“ Aarhus centar je kao i Eko HUB pokrenuo akcije i zagovaračku kampanju kako bi ubrzao proces usvajanja ovog zakona od strane Doma naroda Parlamenta FBiH, a Zakon je nakon 7 godina parlamentarnog procesa konačno usvojen u januaru 2021.

U sklopu projekta „Misli o prirodi!” Eko HUB Sarajevo pruža besplatnu pravnu pomoć neformalnim grupama građana „Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci”, „Hastahana park” i „Spas u zadnji čas.” Kao rezultat ove pravne borbe, Okružni sud u Banja Luci je tokom prošle godine poništio ekološke dozvole za male hidroelektrane na Kasindolskoj rijeci i građevinsku dozvolu za MHE ,,Samar”, dok je u toku priprema tužbi za slučaj izgradnje terminala kerozina u naselju Dobrinja.

Uz saradnju sa Speleološko-ekološkim društvom „Orlovača” pokrenuta je inicijativa za zaštitu “Prerasta,” prirodnog fenomena koji je smješten na Paljanskoj Miljacki u opštini Pale, a planirano je da ovaj objekat geonasljeđa bude pravno-formalno zaštićen u sklopu Parka prirode „Trebević” u septembru 2022.

Izrađene su četiri pravne analize: Misli o svom opušku!: Unapređenje zakonskog okvira u cilju promovisanja reciklaže, upcyclinga i zbrinjavanje opušaka od cigareta u Kantonu Sarajevo; Unaprijeđenje Zakonskog okvira za zaštitu zraka u Kantonu Sarajevo; “ Unapređenje zakonskog i admnistrativnog okvira za zaštitu Zaštićenog pejzaža “Bentbaša” i Spomenika prirode “Skakavac” i pravna analiza: Unapređenje zakonskog i admnistrativnog okvira za zaštitu Zaštićenog pejzaža “Bijambare” i Spomenika prirode “Vrelo Bosno”. Prezentacija zadnje dvije pravne analize je planirana početkom sljedećeg mjeseca.

Pored navedenih aktivnost Eko HUB Sarajevo je u saradnji sa Udruženjem turističkih vodiča ,,Vučko’’ pokrenuo inicijativu ,,Misli o svom opušku!” koja za cilj ima podizanje svjesti o štetnosti i uticajima nepravilnog odlaganja najrasprostranjenijeg urbanog otpada.

Duboko vjerujući u maksimu da na mladima svijet ostaje, Eko HUB Sarajevo je nastojao tokom implementacije projekta motivisati srednjoškolce i osnovnoškolce na aktivno učešće u zaštiti okoliša putem organizovanja takmičenja tokom kojih su učenici nudili svoja rješenje za vodeće ekološke probleme sa kojima se suočava naša država i svijet. U sklopu projekta ,,Misli o prirodi!’’ održana su četiri takmičenja: “Trka za planetu Zemlju: Spriječimo globalno zagrijavanje!”; “Pronađimo zajedno rješenja: Čist zrak u Sarajevu!”, “Pronađimo zajedno rješenja: ,Zaustavimo klimatske promjene!” i takmičenje: Pronađimo zajedno rješenja: “Planeta je naše dvorište!”

“Tokom implementacije projekta “Misli o prirodi!” uspjeli smo pokrenuti dosta korisnih inicijativa od kojih su većinom i sprovedene. Rad je bio intezivan, te u narednom periodu se nadamo dodatnom jačanju kapaciteta kako bi mogli odgovoriti na mnogobrojne upite gađana zabrinutih za okoliš. Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH” je specifično po tome jer je jedino nevladino okolišno udruženje koje aktivno pruža besplatnu pravnu pomoć svim građanima BiH koji nastoje riješiti određeni ekološki problem. Grad Sarajevo, kao glavni grad države je pod velikim pritiscima urbanizacije, te adekvatna ekološka rješenja su nužna ne samo zbog same zaštite okoliša već radi zaštite kvalitete života i zdravlja svih građana. Problema ima u svakoj sarajevskoj općini, te u narednom period uz jačanje naših kapaciteta kao Eko HUB Sarajevo, nadamo se da ćemo moći proširiti svoje djelovanje;” ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH.”

Izvor: Aarhus.ba