U sklopu kampanje: “Ne damo rijeku Bosnu!” Udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH” je pružilo pravnu pomoć građanima Kaknja, a naročito mještanima mjesne zajednice Bilješevo gdje je i planirana mHE “Bilješevo”.
Podsjećamo, zajedno sa predsjednicima lokalnih mjesnih zajednica, lokalnim aktivistima iz Udruženja “Alternativa” Kakanj, Fondacijom “ACT”, te drugim članovima Koalicije za zaštitu rijeka u BiH, početkom mjeseca marta 2022. predata je inicijativa sa gotovo 2.000 prikupljenih potpisa građana Kaknja!
Inicijativom je zatraženo odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju MHE “Bilješevo” na rijeci Bosni kao i donošenje Zaključka o zabrani planiranja i izgradnje malih hidroelektrana na teritoriji općine Kakanj, te usklađivanja navedenog Zaključka sa Prostornim planom općine Kakanj 2010-2030. i Prostornim planom ZDK 2009-2029. Međutim, iako je prošlo više od četiri mjeseca, Općinsko vijeće Kakanj još uvijek nije razmatralo inicijativu.
Po Satutu Općine Kakanj, Općinsko vijeće je dužno u najdaljem roku od šezdeset dana razmatrati predatu inicijativu. S obzirom da je Općinsko vijeće taj rok prekoračilo, Udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH” je uputilo urgenciju. A kako je usvojen i novi Zakon o dopunama Zakona o eletričnoj energiji FBiH, kojim se obustavlja izdavanje energetskih dozvola za nove mHE, na ovaj način nastao je još jedan jako bitan argument zbog kojeg Općinsko vijeće Kakanj treba u cjelosti uvaži građansku incijativu.
“Zahtjevom koji smo nedavno uputili Općinskom vijeću Kakanj, istakli smo da je sada i volja federalnog zakonodavca da se izgradnja mHE više ne podržava na teritoriji Federacije BiH, kako na rijeci Bosni, tako i za slučajeve planova izgradnje novih mHE na drugim rijekama u FBiH, poput rijeke Ugar. Imamo već pozitivan primjer u općini Hadžići, gdje je Općinsko vijeće Hadžići povuklo sa svog dnevnog reda Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti za izgradnju mHE “Toplice 3” na rijeci Lepenici, jer se očekivalo da će ovaj Zakon biti usvojen. Tako da postoji primjer iz prakse, da jedno općinsko vijeće unaprijed odbacuje prijedlog za izgradnju mHE zbog Zakona. To znači da Općinsko vijeće Kakanj treba učiniti isto u odnosu na mHE “Bilješevo”, tim prije jer je Zakon i usvojen”, ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH.”
Saopštenje se radi u okviru projekta Prekini lanac korupcije:“Pusti rijeku neka teče!”
Izvor: Aarhus.ba