Novo istraživanje pokazuje da kišnica na većini lokacija na Zemlji sadrži hemikalije na razinama koje “uveliko premašuju” sigurne razine. Ove sintetičke tvari nazvane PFAS koriste se u tavama s neprijanjajućim premazom, pjeni za gašenje požara i vodootpornoj odjeći. Nazvane ‘vječnim hemikalijama’, godinama opstaju u okolišu. Njihova rasprostranjenost je sada tolika da naučnici kažu da nema sigurnog mjesta na Zemlji gdje bi ih se moglo izbjeći.
Istraživači sa Univerziteta u Stockholmu kažu da je “od vitalne važnosti” da se upotreba ovih tvari brzo ograniči.
Naučnici se boje da bi PFAS tvari mogle predstavljati zdravstveni rizik, uključujući rak, iako istraživanja do sada nisu dala potpune dokaze. Posljednjih godina su sve više zabrinuti zbog širenja PFAS tvari.
PFAS je kratica za poli- i perfluoroalkilne tvari. Postoji oko 4500 ovih spojeva na bazi fluora i nalaze se u gotovo svakom domu na Zemlji u stotinama svakodnevnih proizvoda, uključujući ambalažu za hranu, suđe s neprijanjajućim premazom, kišnu opremu, ljepila, papir i boje.
Izražena je zabrinutost i u pogledu prisutnosti i sigurnih razina ovih dugotrajnih tvari u vodi za piće. Ranije ove godine BBC-jeva istraga otkrila je PFAS u uzorcima vode u Engleskoj na razinama koje su premašile europske sigurne razine, ali nisu premašile trenutne sigurne razine u Engleskoj i Walesu.
Nova studija, koja proučava četiri specifične hemikalije iz ove klase, sugerira da razine jedne vrste PFAS tvari u uzorcima kišnice širom svijeta često “uvelike premašuju” američke preporučene razine za pitku vodu.
Tlo širom svijeta je zagađeno na sličan način, pokazuju dokazi.
Na osnovu nalaza nove studije autori su zaključili da je prekoračena planetarna granica – da jednostavno nema sigurnog prostora na Zemlji gdje bi se izbjegle te tvari. Iako je to nedvojbeno razlog za zabrinutost, postoje neke odredbe.
Mnoge od ovih preporučenih sigurnih razina su savjetodavne, te nisu zakonski provedive. Drugi naučnici smatraju da treba sačekati sa akcijama u vezi ovih hemikalija, dok se ne pronađu jasniji dokazi za zdravstvene rizike.
Do sada su provedena mnoga istraživanja o zdravstvenim rizicima PFAS tvari, a neki naučnici kažu da izloženost visokim razinama može biti povezana s povećanim rizikom od nekih vrsta raka, problema s plodnošću i zaostajanja u razvoju kod djece. Međutim, takve povezanosti ne dokazuju direktno uzrok i posljedicu, dodatno, druge studije nisu pronašle vezu između PFAS tvari i bolesti.
Profesor Crispin Halsall sa Univerziteta u Lancasteru smatra da, zbog prisutnosti ovih tvari u kišnici i okolišu iznad sigurnih razina, s vremenom će takve tvari imati statistički značajan efekat na ljudsko zdravlje.
Uklanjanje ovih hemikalija iz pitke vode u postrojenjima za pročišćavanje je moguće, ali je skupo. Ipak spuštanje razina PFAS tvari na razine ispod onih koje preporučuju US veoma je izazovno, prema ovim autorima. Kako su naučnici saznavali više o PFAS tvarima tokom proteklih 20 godina, vlade su kontinuirano snižavale preporučene sigurne razine.
Isto je se dogodilo i sa prisutnošću ovih hemikalija u tlu, što također uzrokuje probleme.
U Nizozemskoj je 2018. godine Ministarstvo infrastrukture postavilo nova ograničenja za koncentracije PFAS tvari u tlu i iskopanom materijalu. Zbog toga što je to dovelo do zaustavljanja 70% građevinskih projekata koji uključuju uklanjanje zemlje ili korištenje iskopanog materijala, nakon protesta, vlada je ublažila smjernice.
Prema novoj studiji, ovakvo smanjivanje sigurnih razina vjerojatno će se dogoditi i u slučaju kontaminacije vode.
Ključni izazov s ovim hemikalijama je njihova postojanost, a ne njihova toksičnost, kažu autori studije. Dok su neke štetne PFAS tvari proizvođači ukinuli prije dva desetljeća, one ostaju prisutne u vodi, zraku i tlu. Jedan od načina na koji PFAS tvari kruže u okolišu je u obliku sićušnih čestica koje se preko morskog mlaza (aerosola) prenose u zrak a zatim natrag na kopno. Nemogućnost ovih čestica da se razgrade u okolišu znači da se PFAS sada nalaze čak i u udaljenim područjima Antarktika, kako je nedavno izvijestio profesor Halsall.
Iako postoje potezi na europskoj razini za ograničavanje upotrebe ovih hemikalija i pronalaženje bezopasnijih zamjena, postoje i nade da će industrija ubrzo prestati koristiti PFAS tvari.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA