Njemačka, europsko industrijsko središte, suočava se sa potencijalnim egzodusom fabrika jer se proizvođači dijelova za automobile, hemikalija i čelika sve teže nose s apsorbiranjem visokih cijena električne energije koje skoro svakog dana dostižu nove maksimume, piše Bloomberg, a prenosi Tanjug.
Cijene struje i plina u Njemačkoj su se više nego udvostručile za samo dva mjeseca, a referentna europska cijena električne energije na terminskom tržištu za godinu dana unaprijed porasla je na 570 eura po megawat-satu. Prije dvije godine bila je 40 eura, navodi njujorška agencija.
„Inflacija energije je mnogo dramatičnija ovdje nego drugdje. Plašim se postepene deindustrijalizacije njemačke privrede“, izjavio je Ralf Stoffels, glavni izvršni direktor kompanije BIW Isolierstoffe, koja proizvodi silikonske dijelove za automobilsku, avijacijsku i industriju uređaja.
Ova država se oslanjala na plin iz Rusije za snabdijevanje njenih elektrana i tvornica energijom, a sada se priprema za izazov bez presedana – da osigura upaljena svjetla i rad firmi nakon što je Rusija smanjila te isporuke, navodi se u tekstu.
Privremene obustave proizvodnje zbog visokih cijena energije već su registrirane ranije, pri čemu je proizvodnja đubriva i čelika u decembru i martu bila smanjena.
Europska cijena plina za isporuku u narednom mjesecu dostigla je u četvrtak rekordan nivo od 241 euro po megawat-satu, što je za oko 11 puta više od uobičajene za ovo doba godine, dodaje se dalje.
Mada Vlada u određenoj mjeri ograničava povećanje cijena sa kojima se suočavaju domaćinstva, firme nisu imune na rastuće troškove i mnoge se spremaju da prenesu troškove na kupce ili da se čak potpuno zatvore.
(Agencije)