Četvrtog dana Festivala animiranog filma NAFF 2022 prikazani su filmovi u natjecateljskom i studentskom programu.
Animatori, producenti, reditelji i članovi žirija koji su stigli u Neum složni su u jednom: kvaliteta filmova koji se prikazuje na ovogodišnjem NAFF-u je i više nego odlična.
”S obzirom da je produkcija dosta šarolika i u stilu i u načinu mišljenja i pripovijedanja priče, meni se sve čini zanimljivo i dobro. Već sada imam dva-tri filma koja su stvarno vrlo ozbiljni kandidati za nagradu”, rekao je bh. kazališni i filmski reditelj, ujedno i ovogodišnji član stručnog žirija u natjecateljskom programu Elmir Jukić.
Na upit prepoznajemo li u BiH da animirani filmovi nisu samo ‘crtići’ za djecu nego uradci s ozbiljnim temama i porukama, Jukić je odgovorio kako je bh. društvo puno predrasuda, te se stav prema animiranom filmu uklapa u tu generalnu sliku.
”Problemi koje imaju kolege a koje ozbiljno rade format animiranog filma su problemi svih filmskih radnika, s tim što imaju dodatni problem jer ih se posmatra kao ekipu koja se bavi neozbiljnim stvarima. A zapravo animirani film je uvijek bio format u kojem se jako dobro mogla ispričati ozbiljna priča”, kazao je Jukić.
Nemamo vremena kad je klima u pitanju
Ozbiljnu priču na NAFF-u pričao je i glazbenik, aranžer i skladatelj Nikša Bratoš, koji je održao master class o glazbi i zvuku u filmu, te ulozi koja joj se pridaje.
U okviru programa ekološkog filma, koji podržava i realizira Fondacija Friedrich-Ebert-Stiftung u BiH, prikazan je grčki film ”Your daughter hero (Tvoja kćer junakinja).
Priča prati mladu tinejdžericu i njezinu metafizičku vezu s fenomenom klimatskih promjena.
”Inspiracija za film je došla od djevojčice Marine koja je izuzetno osjetljiva i brine o temi okoliša i klimatskih promjena. Nije znala način na koji bi to izrazila, napisala je neke stvari o onome što se događa i susreli smo se s njom i njezinim ocem. Film oslikava Marinine osjećaje”, izjavio je reditelj filma Apostolis Iliopoulos.
Producent grčkog filma Stamatis Bekiaris tvrdi da nemamo vremena kada je u pitanju klima, te da smo počeli inficirati “naše okruženje tisućama godinama unatrag”.
“Vjerujem da će prije ili poslije, čak i ljudi koji se nalaze na nekim čelnim pozicijama shvatiti da je krajnji rok bio jučer. Sada je to postalo i financijski bitno. Toga su svjesni i biznismeni, da to nije vizija nekog gurua koji živi na vrhu planine. Zagađenje okoliša, klimatske promjene imaju veze sa svakodnevnim životom, s bankovnim računima, poslovima itd”, dodao je Bekiaris.
Izraelska animatorica bh. korijena u Neumu
Izraelska redateljica i animatorica Galia Osmo na NAFF je stigla s filmom “One last wish” (Posljednja želja). Zanimljivo je da Galia korijene vuče upravo iz BiH, točnije iz Mostara.
“Ovo je prvi put da sam u BiH i jako sam uzbuđena jer je moj otac rođen ovdje u Mostaru. Zove se Elio Osmo i željela sam da dođe ovdje ali nije mogao. Bio je nekoliko puta ranije. Čula sam mnogo lijepih stvari o vašoj zemlji i regiji”, ispričala je izraelska animatorica.
Njezin film utemeljen je na narodnoj bajci o ribaru i ribici. Usamljeni ribar ima čarobnu zlatnu ribicu, koja mu može ispuniti tri želje. Već je iskoristio dvije želje da pomogne drugima u nevolji. Sad mora donijeti važnu odluku: nakon što slučajno ubije stranca mora odabrati želi li zadržati posljednju želju i ostati ubojica ili je iskoristiti da spasi stranca. Ali ako to učini izgubiti će jedinu stvar koja zbilja vrijedi, svog prijatelja.
“Mislim da svi mi želimo nekoga s kim ćemo se družiti. Nebitno da li se radi o ljubavi ili jednostavnu druženju između dvije osobe, svi žele povezanost s nekim”, rekla je Galia.
Galia Osmo je inače i tijekom studija stvarala mnoge kratke filmove koji su se prikazivali na festivalima u Izrealu i u svijetu, te na nekoliko TV kanala.
Staro ruho NAFF-a
Aleta Rajič, mlada bh. animatorica koja je ove godine članica žirija u kategoriji studentski film, osvrnula se na do sada prikazane filmove, primijetivši kako su u njima zastupljene razne tehnika i estetski pristupi te vrlo inovativni, promišljeni i društveno provokativni narativni diskursi.
“Uzevši u obzir dvije standby godine, u nekoj mjeri je vrlo neobično opet vidjeti da se NAFF održava u svom starom ruhu i čini se da je svima poprilično nedostajalo to zajedničko iskustvo gledanja animiranih filmova. Studentski film za koji ove godine imam čast biti u žiriju zajedno sa sjajnom animatoricom i autoricom iz Beograda, Mašom Avramović te animatorom iz Velike Britanije, Robinom Heapom je dakako velika odgovornost jer je uistinu riječ o jako impresivnim studentskim ostvarenjima što u jednu ruku otežava naš zadatak, ali je utoliko i zanimljivije”, kazala je Rajič.
17. izdanje NAFF-a ove godine završava se svečanom dodjelom nagrada 1. rujna na terasi hotela Sunce.
(FENA)