FAO: Svjetske cijene hrane u padu šesti mjesec zaredom

Indeks globalnih cijena prehrambenih proizvoda pao je u septembru 2022. godine, šesti mjesec zaredom, uslijed oštrog pada kotacija biljnih ulja, koji je kompenzirao rast cijena žitarica, navodi se u izvještaju koji je objavila Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).

Indeks cijena hrane FAO-a, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena korpe prehrambenih proizvoda kojima se obično trguje, iznosio je u septembru u prosjeku 136,3 poena i niži je za 1,1 posto nego u augustu, ali je za 5,5 procenata viši u odnosu na godinu ranije, prenosi Tanjug.

FAO je, također, objavio najnoviji pregled ponude i potražnje žitarica, u kojem je dodatno snizio prognozu globalne proizvodnje žitarica za 2022. godinu, na 2,768 milijardi tona, što je za 1,7 posto ispod rezultata iz 2021. godine.

Svjetska proizvodnja krupnih žitarica predviđa se na 1,468 milijardi tona, što je pad od 2,8 posto u odnosu na prošlu godinu, uglavnom zbog nepovoljnih uvjeta usjeva u Sjedinjenim Američkim Državama.

FAO je podigao prognozu globalne proizvodnje pšenice na 787,2 miliona tona, što je 1,0 posto više u odnosu na 2021. godinu, zbog prinosa koji su bolji od očekivanih u Evropskoj uniji i Ruskoj Federaciji.

Također se predviđa da svjetska potrošnja žitarica tokom 2022/23. godine opasti za 0,5 posto u odnosu na prethodnu sezonu, na 2,784 milijardi tona, pri čemu je taj pad uglavnom odraz manje upotrebe stočne hrane.

U novom izvještaju FAO procjenjuje da će svjetske zalihe žitarica na kraju sezone 2023. biti za 1,6 posto ispod nivoa na početku sezone te da će iznositi 848 miliona tona.

(Agencije)