Iskustvo sa prethodnim skidanjem pečata nije doprinijelo većoj uključenosti policije u čuvanju pečata ovaj put. Niti je dosadašnje kršenje zakona rezultiralo adekvatnom reakcijom institucija i kaznenim mjerama koje bi prekršioca odvratili od nastavka kršenja zakona.
Izvor: Antikorupcija.info
Slučaj kamenoloma i fabrike kreča iz Kreševa svojevrsna je metafora nefunkcionalnosti institucija u BiH i nepostojanje pravne države.
Prošli ponedeljak smo objavili da je kamenolom u Kreševu, koji je Federalni vodni inspektor zapečatio 03. oktobra zbog neposjedovanja vodne dozvole, otpečaćen i da je radio. Tu informaciju nam je tada potvrdio portparol MUP-a SBK i rekao da je policija zajedno sa Tužilaštvom SBK izašla na teren i konstatovala da je sa kamenoloma skinut pečat i započeto sa radom. Od tada pa sve do nedjelje, kamenolom je prema riječima mještana koji žive u neposrednoj blizini, nastavio sa svakodnevnim radom, iako nije nabavio vodnu dozvolu koja je uslov da se zabrana rada ukine.
Od Mirsada Smailagića, glavnog federalnog vodnog inspektora smo u telefonskom razgovoru za portal Antikorupcija dobili potvrdu da je inspekcija uradila sve što je u njihovoj moći i da su sada na redu policija i Tužilaštvo. Naime, on nam je potvrdio da je prošle sedmice došlo do povrede pečata ali da je tada pečat vraćen i da je taj slučaj proslijeđen Tužilaštvu na dalje postupanje.
Sa druge strane, od Ernese Beganović, iz odjela odnosa sa javnošću Kantonalnog tužilaštva SBK, smo dobili informaciju da Kantonalnom tužilaštvu SBK nije dostavljen Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, od strane Policijske stanice Kreševo, obzirom da isti poduzimaju radnje iz njihove nadležnosti.
Dakle, privatna firma je počinila krivično djelo, time što je skinula pečat federalnog inspektora i nastavila sa radom mimo zakona, a na to nadležne institucije nemaju šta da kažu ili urade, pa prebacuju lopticu odgovornosti sa jedne na drugu, čekajući, valjda, da nam političari ponovo zaukupe pažnju svojim skandalima, te da ovaj kreševski “lokalni” polako izblijedi i nestane iz fokusa javnosti,
Nameće se pitanje: ko u tom lancu zadržava informacije i ne radi u skladu sa zakonom?
Počećemo od policije, koja treba da štiti pečat ali joj to ne uspijeva, preko inspektora koji je taj pečat prvobitno i stavio jer kamenolom ne posjeduje potrebne dozvole, konstatovao stanje, vratio pečat iako su velike šanse da ponovo bude skinut i proslijedio dalje informacije tužilaštvu i dolazimo do Tužilaštva koje tvrdi da nikakve informacije nije dobilo, iako i inspekcija i policija tvrde da, zapravo, čekaju njegovu odluku.
Dakle, kamenolom radi protivno svim propisima, a građani ne znaju kome više da se obrate, jer niko od nadležnih ne reaguje čekajući odluku Tužilaštva koje o slučaju, navodno, nema nikakve informacije???
Možda zapravo čekaju da se građani prestanu žaliti pa da svi zajedno ignorišu zakone, propise odnosno ne štite ni javne interese niti načela pravne države. Ili čekaju stav stranke čijeg čelnika javnost označava kao zaštitnika vlasnika firme koja krši zakone?
Podsjećamo, u pitanju je firma BFS d.o.o., protiv čijeg zagađivanja okoline i nezakonitog rada okolni mještani, okupljeni oko udruženja “Kreševski građanski pokret”, već godinama (bezuspješno) protestuju i čiji su zaposlenici i ranije samoinicijativno skidali pečat zbog čega je podnesena i krivična prijava od strane Federalnog vodnog inspektora, te je pokrenuta istraga u Tužilaštvu Srednjobosanskog kantona. Međutim to iskustvo sa prethodnim skidanjem pečata nije doprinijelo većoj uključenosti policije u čuvanju pečata ovaj put. Niti je dosadašnje kršenje zakona rezultiralo adekvatnom reakcijom institucija i kaznenim mjerama koje bi prekršioca odvratili od nastavka kršenja zakona.
Čitav slučaj, naravno, zbog višegodišnjeg nekažnjenog ignorisanja institucija i kršenja propisa, otvara sumnju u sistemsku korupciju u svojoj pozadini. A daje za pravo i onima koji tvrde da su vladajuće stranke kod nas jače od države. Odnosno da je bolje biti dobar s njima nego sa zakonima.