U izlagačkom smislu iza nas je veoma uspješna godina. Održali smo 14 izložbi, od kojih posebno izdvajamo ujedno i najposjećenije – samostalnu izložbu radova Ivana Hrkaša, retrospektivnu izložbu plakata Čedomira Kostovića u saradnji sa Muzejom u egzilu te izložbu prve četiri generacije profesora i saradnika Akademije likovnih umjetnosti. Do kraja godine čeka nas još i otvaranje velike izložbe grafika Dževada Hoze iz njegove privatne zbirke – kazala je u razgovoru za Fenu viša kustosica Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine Maja Abdomerović, rezimirajući ovu godinu.
Ona navodi da je pored 14 povremenih izložbi, tokom cijele godine za javnost bila otvorena stalna postavka “Galerija entuzijazma”, koja je tokom ljeta dopunjena i ponovo vraćenom postavkom ilustracija časopisa “Nada”.
Uz izložbe, Galerija je bila otvorena i za druge događaje, poput promocija i predavanja kao što je ono Michele de Lucchia u organizaciji Asocijacije arhitekata i firme “Zanat” te koncerata klasične muzike.
Kustosica Abdomerović je podvukla da se u Galeriji raduju činjenici da su mladi muzičari prepoznali Galeriju kao alternativni prostor za izvođenje koncerata te se nada nastavku višegodišnje saradnje.
– Od gostovanja u drugim galerijskim prostorima, ističemo tradicionalno učešće u likovnom programu “Mostarskog proljeća”, kao i četiri izložbe u Galeriji Općine Novi grad. Za manifestaciju “Dani Zaima Muzaferije” ove godine pripremljena su djela Mice Todorović. Također, djela iz naše kolekcije posudili smo za izložbu radova Vlahe Bukovca u Klovićevim dvorima u Zagrebu – navela je.
I ove godine muzejska edukatorica Umjetničke galerije održala je brojne radionice za djecu i mlade te inkluzivne muzejsko-obrazovne programe, kao nastavak projekta “Plavi artizam”.
Kako ističe Abdomerović, u Umjetničkoj galeriji BiH su zadovoljni brojem posjetilaca, kao i brojem prodatih karata.
– Primjećujemo da je stasala nova, mlada generacija redovnih posjetilaca Galerije koji dolaze na otvaranja naših izložbi, što nas dodatno motiviše – podvukla je.
U Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine u ovoj godini započet je projekt “Digitalizacija arhiva UGBiH-Odjeljenje dokumentacije”, te je konkretno digitalizovana Hemeroteka za period 1894-1940, uz pomoć studenata Fakulteta političkih nauka UNSA i profesorice sociologije kulture Sarine Bakić.
Podršku za taj projekt Galerija je imala od Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Federalnog ministarstva kulture i sporta i Fondacije za bibliotečku djelatnost.
Kad je riječ o planovima za narednu godinu, Abdomerović posebno ističe izložbu grafika Mirsada Konstantinovića.
– Radi se o zaostavštini, djelima koja su nakon njegove smrti ostala na Akademiji likovnih umjetnosti. U dogovoru sa Akademijom, Galerija je preuzela cjelokupnu zaostavštinu koja je sada dio naše kolekcije – ustvrdila je u razgovoru za Fenu Maja Abdomerović.
Ona je također dodala da su, s obzirom na to da Umjetnička galerija BiH ima novo pojačanje u vidu stalno zaposlene restauratorice, intenzivirani konzervatorski i restauratorski zahvati te naredne godine planiraju javnosti prezentirati šta je urađeno.
Kad je riječ o stabilnijem finansiranju ove institucije u skorijoj budućnosti, njeni se uposlenici i dalje nadaju najboljem.
(FENA)