Svi koji u Ujedinjeno Kraljevstvo stignu malim brodom bit će spriječeni u traženju azila, prema novom zakonu koji bi trebao biti predstavljen u utorak.
Premijer Rishi Sunak, koji je “zaustavljanje brodova” postavio kao jedan od svojih osnovnih prioriteta, rekao je za Mail on Sunday: “Nemojte griješiti, ako dođete ovamo ilegalno, nećete moći ostati”.
Nova “kočnica prava” mogla bi zaustaviti advokate koji koriste pravo na porodični život kako bi zaustavili deportacije, piše list, dok su izbjegličke grupe rekle da je to neizvodljivo.
Očekuje se da će novi zakon učiniti neprihvatljivim zahtjeve za azil onih koji u Ujedinjeno Kraljevstvo putuju malim brodovima.
Trenutno tražitelji azila koji dolaze u UK imaju pravo tražiti zaštitu prema Konvenciji Ujedinjenih nacija o izbjeglicama i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
No Mail on Sunday kaže da se očekuje da će klauzula u Nacrtu zakona o ilegalnoj migraciji primijeniti “kočnicu prava” kako bi se učinkovito omogućilo zaobilaženje konvencija.
Međutim, nije jasno kako tačno vlada predlaže ograničavanje prava tražitelja azila jer ni obećanje o deportaciji tražitelja azila nije jednostavno.
Uprkos dogovoru koji je postignut prošle godine, niti jedan migrant još nije poslan u Ruandu i svi planovi da se to učini trenutno su na čekanju. Također ne postoji sporazum o vraćanju s EU-om.
Vijeće za izbjeglice optužilo je ministre da su prekršili dugogodišnju obavezu Ujedinjenog Kraljevstva prema Konvenciji UN-a da se ljudima omogući pravedno saslušanje bez obzira na to kako su došli u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Godine 2022. 45.755 migranata prešlo je kanalom u Britaniju, prema vladinim brojkama koje je prikupio BBC. To je najveći broj od prvih zapisa u 2018. godini.
Najnoviji podaci Ministarstva unutrašnjih poslova pokazuju da je 2.950 migranata već ove godine prešlo kanal, a dolaze iz niza zemalja, uključujući Albaniju, Iran, Irak, Afganistan i Siriju.
Trenutno većina onih koji dolaze brodom traže azil po dolasku u UK i, ako se njihov slučaj prihvati, mogu podnijeti zahtjev za ostanak u UK.
(FENA)