Najmanje 80% najvažnijih svjetskih kopnenih lokacija za biodiverzitet sadrži infrastrukture ljudskog razvoja

Nova studija je pokazala da je infrastruktura širom svijeta široko rasprostranjena na lokacijama koje su identificirane kao međunarodno važne za biološku raznolikost, te da će se učestalost infrastrukture vjerojatno povećati.

Ovo je prva procjena prisutnosti infrastrukture u ključnim područjima biološke raznolikosti (engl., Key Biodiversity Areas, KBA): globalnoj mreži hiljade lokacija koje su međunarodno priznate kao najkritičnija svjetska područja za divlje životinje.

Infrastruktura je jedna od najvećih prijetnji biodiverzitetu prema Međunarodnoj uniji za očuvanje prirode. Može uzrokovati uništavanje i fragmentaciju prirodnog staništa, onečišćenje, povećano uznemiravanje ili lov od strane ljudi, širenje invazivnih vrsta, direktnu smrtnost, a može imati i šire utjecaje izvan područja razvoja.

Istraživači iz BirdLife International, WWF-a i RSPB-a, u saradnji sa Univerzitetom u Cambridgeu, analizirali su infrastrukturu u KBA područjima, te su otkrili da je raširena i da će se vjerojatno povećati. Rezultati su objavljeni u časopisu Biological Conservation.

KBA su mjesta koja značajno doprinose globalnoj postojanosti biodiverziteta. Na primjer, mogu sadržavati vrste koje su pod velikim rizikom od izumiranja ili su dom vrstama i ekosistemima koji postoje samo na malim područjima širom svijeta.

Istraživači su analizirali 15.150 KBA na kopnu i otkrili da 80% sadrži infrastrukturu. Višestruke kombinacije vrsta infrastrukture nalazile su se u tim KBA-ovima, a najčešće su to bile ceste (75%), dalekovodi (37%) i urbana područja (37%).

Otkrili su da bi potencijalni budući razvoj infrastrukture mogao dovesti do dodatnih 2.201 KBA koja sadrže rudnike (sa 754 na 2.955; povećanje od 292%), dodatnih 1.508 KBA koja sadrže infrastrukturu za naftu i plin (sa 2.081 na 3.589; povećanje od 72%) i dodatnih 1.372 KBA s elektranama (sa 233 na 1.605; porast od 589%).

Istraživači su otkrili da se zemlje u Južnoj Americi (na primjer 82% KBA u Brazilu), Supsaharskoj, Srednjoj i Južnoj Africi, te u dijelovima jugoistočne Azije nalaze među područjima s najvećim udjelom rudarskih potraživanja, koncesija ili planiranih infrastruktura u njihovim KBA mrežama. Sva KBA identificirana do danas u Bangladešu, Kuvajtu, Republici Kongo i Srbiji imaju potencijalna rudarska potraživanja, koncesije ili planirani razvoj infrastruktura.

Neke od tehnologija za rješavanje klimatske krize, poput solarnih panela i vjetroturbina, također ovise o iskopavanju plemenitih metala.

“Potrebna su nam pametna rješenja za klimatsku krizu uz izbjegavanje ili minimiziranje negativnih utjecaja na biološku raznolikost”, rekao je Ashley T. Simkins, autor studije.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA