Vrijeme je da se okrenemo istinskim čistim i obnovljivim izvorima električne energije. Male hidroelektrane to nisu i moramo zaustaviti izgradnju svih mHE gdje su koncesije dodijeljene protivno volji lokalnih zajednica, piše Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.
Uništiti desetine divljih, planinskih bosanskohercegovačkih rijeka zbog proizvodnje manje od 2,5% ukupno godišnje proizvedene električne energije u Bosni i Hercegovini suluda je zamisao profiterskih umova.
Iako je zakonom zabranjena izgradnja novih malih hidroelektrana, još uvijek postoji veliki broj rijeka kojima prijete devastacija izgradnjom ovih štetnih objekata.
To najbolje ilustruje primjer Ugra, rijeke na kojoj bi četiri izgrađene male hidroelektrane, odnosno u fazi izgradnje imale ukupnu instalisanu snagu tek nešto veću od 10 MW, dok su destrukcije po okoliš, prema informacijama lokalnih aktivista, već vidljive.
U neposrednoj blizini, samo par kilometara zračne linije od rijeke Ugar, planirana je izgradnja vjetroelektrane „Vlašić“. Ista bi imala pet puta veću instalisanu snagu i gotovo tri puta veću planiranu godišnju proizvodnju od četiri spomenute mHE zajedno.
Travnička rijeka Ugar, čija je ukupna dužina 44 kilometra, jedan je od vodotoka u Bosni i Hercegovini koji su najpogođeniji izgradnjom štetnih malih hidroelektrana.
U ulozi koncesionara mahom su strane kompanije, uz dvije domaće, što je vidljivo iz grafičkog prikaza koji donosimo.
Posebno napominjemo da je u planu i izgradnja još tri ovakva objekta: Milaševci, Ivik i Ušće, što znači da je, prema planovima investitor, rijeci Ugar trebala pripasti neslavna titula najpogođenije rijeke izgradnjom malih hidroelektrana u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Bitka nije izgubljena, jer još uvijek možemo spriječiti izgradnju male hidroelektrane „Babanovac“, planirane u bajkovitom gornjem toku Ugra, na planini Vlašić, odnosno istjerati pravdu kada je riječ o već izgrađenim mHE.
(AbrašMEDIA)