Globalno zagrijavanje moglo bi smanjiti broj organizama u takozvanoj “zoni sumraka” za čak 40% do kraja stoljeća, pokazalo je novo istraživanje.
Zona sumraka nalazi se između 200m (656ft) i 1000m (3281ft).
Istraživači su otkrili da je u ovakvoj zoni bilo manje organizama tokom ranijih toplijih razdoblja Zemljine historije.
U istraživanju koje je vodio Univerzitet Exeter, naučnici su promatrali dva topla razdoblja u Zemljinoj prošlosti, prije oko 50 miliona godina i prije 15 miliona godina, proučavajući nalaze očuvanih mikroskopskih školjki.
Otkrili su da je mnogo manje organizama živjelo u zoni tokom tih razdoblja, jer su bakterije brže razgrađivale hranu, što znači da je manje hrane dospijevalo u zonu sumraka s površine.
“Velika raznolikost organizama u zoni sumraka razvila se u posljednjih nekoliko miliona godina, kada su se okeanske vode dovoljno ohladile da djeluju poput hladnjaka, čuvajući hranu duže i poboljšavajući uslove koji omogućuju razvoj života”, rekla je dr. Katherine Crichton, sa Univerziteta Exeter, glavna autorica studije.
Zona sumraka, također poznata kao disfotička zona, vitalno je stanište za morski život. Previše je mračno da bi se odvijala fotosinteza, ali je broj riba u toj zoni veći nego u ostatku okeana, a prisutan je i širok spektar drugih organizama uključujući mikrobe, plankton i meduze, prema podacima Okeonografskog instituta Woods Hole.
Zona sumraka također ima ključnu ekološku funkciju za pohranjivanje ugljika – izvlačeći taj gas koji zagrijava planet iz Zemljine atmosfere.
Rezultati njihovog istraživanja ukazuju da ukoliko brzo ne smanjimo emisije stakleničkih gasova, moglo bi doći do nestanka ili izumiranja većine života u zoni sumraka u roku od 150 godina, s efektima koji se protežu hiljadama godina nakon toga.
Rad je objavljen u časopisu Nature Communications.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA