Dunavska ponornica – Gdje rijeka nestaje?

Evropski riječni sistem je složen i obiman. Dvije njegove glavne rijeke, Rajna i Dunav, iako izvori nisu relativno blizu jedan drugom, susreću se u čuvenom primjeru prirodnog bjekstva koji je vijekovima fascinirao pjesnike i geografe.

Dunav izvire nedaleko od grada Donaueschingena u Schwarzwaldu (šumovit planinski kraj u pokrajini Baden-Württemberg, na jugozapadu Njemačke), na ušću dviju rječica. Nasuprot tome, izvori Rajne nalaze se u srcu švicarskih Alpa.

Dunav teče prema istoku, dok Rajna teče prema sjeverozapadu, prolazeći kroz Švicarsku i ulazeći u Bodensko jezero sa svog jugoistočnog kraja. Iz jezera izlazi s njegovog istočnog kraja, teče južno od Dunava oko 120 kilometara dok ne stigne do švicarskog grada Basela, gdje skreće za 90 stepeni prema sjeveru.

Bodensko jezero povezuje vode i jedne i druge rijeke. Iako Dunav nikada ne ulazi u jezero, dio njegove vode ulazi. To je zato što u svom gornjem toku, samo 23-24 kilometra nakon izvora, Dunav nestaje.

Mjesto gdje se to događa prikladno je nazvano Donauversickerung (što na njemačkom znači dunavska ponornica) i nalazi se u blizini grada Immendingena na nadmorskoj visini od oko 673 metra. Tamo se riječna voda filtrira kroz kaverne kraškog sistema ispod, teče kroz njih u smjeru juga.

Prvi put je potpuni nestanak Dunava dokumentovan 1874. godine. Od tada se bilježe “nestanci” u rasponu od samo 29 dana u godini do 309 (potonji 1921.). Godišnji prosjek dana kada rijeka potpuno nestane je oko 155 dana, uglavnom u ljetnim mjesecima.

Kad ne nestane u potpunosti, dio njezine vode nastavlja oticati u ponor, a ostatak nastavlja svoj tok, prelazeći pola Evrope sve dok se ne ulije u Crno more u Rumuniji. “Nestala” voda teče prema jugu kroz brojne pukotine i male pukotine, a 12 kilometara kasnije ponovno se pojavljuje u Aachtopfu na visini od oko 475 metara.

Šema položaja vrtača i rute do Aachtopfa; Foto: Kreuzschnabel/Wikimedia

Aachtopf je izvor za koji se prvobitno mislilo da ima termalno porijeklo, ali zapravo je riječ o “nestaloj” dunavskoj vodi koja izbija iz kraške šupljine. S približnom količinom od 8500 litara u sekundi, Aachtopf je izvor iz kojeg se dobija većina njemačke mineralne vode.

Sve do 1877. sumnjalo se na vezu između vrtače i izvora Aachtopf, ali se nije mogla dokazati. Dana 9. oktobra te godine, geolog Adolf Knop s Tehnološkog instituta u Karlsruheu izlio je 10 kilograma natrijevog fluoresceina (organske boje) zajedno s 20 tona soli i 1200 kilograma uljnog škriljevca (dobijenog iz stijena s visokim sadržajem organskih tvari) u Dunav neposredno prije ponora.

Nakon 60 sati, voda fluorescentno zelene boje i okusa po katranu pojavila se u izvoru Aachtopf, pokazujući da je to doista “izgubljena” voda iz Dunava.

Kod Aachtopfa voda iz Dunava postaje nova rijeka nazvana Radolfzeller Aach, koja se ulijeva u Bodensko jezero. Kao što smo vidjeli ranije, rijeka koja izlazi iz jezera nije ništa drugo do Rajna. Na taj način dio vode Dunava također otiče u Rajnu, zanimljivu i upečatljivu odliku velikog evropskog hidrografskog bazena.

Ali ima još toga, jer prema mišljenju stručnjaka, vrlo je vjerovatno da će sadašnji gornji tok Dunava u budućnosti potpuno skrenuti prema Radolfzeller Aachu, a time i prema Rajni. Ako bi se to dogodilo, novi izvori Dunava morali bi se nalaziti u malim pritokama koje se ulijevaju u rijeku pokraj ponora, konkretno Krähenbach i Elta.

Donauversinkung i suho korito rijeke popularna su prirodna atrakcija, gdje možete šetati između sredine maja i sredine septembra. Cijele porodice ove mjesece provode u lovu na fosile iz jure koje struja vuče za sobom, a koji su na vidiku i nadohvat ruke za zadovoljstvo, posebno mališana. U tu svrhu postoje čak i obilasci s vodičem.

Foto: Wikimedia

Impuls/Amusing Planet