U novoj studiji, istraživači su pokazali kako informacija o količini apsorbovane svjetlosti prolazi od lišća do korijena. Fotosintetska saharoza ne samo da opskrbljuje korijenje ugljikohidratima, već djeluje i kao prijenosnik signala za korijenje koje ovisi o svjetlosti.
Rast biljaka pokreće svjetlost, a opskrbljuju se energijom kroz proces fotosinteze u zelenom lišću. Isto je i s korijenjem koje raste u mraku – ono prima produkte fotosinteze, posebno šećer saharozu, preko centralnih transportnih puteva floema. Dr. Stefan Kircher i prof. dr. Peter Schopfer s Biološkog fakulteta Univerziteta u Freiburgu u eksperimentima s modelnom biljkom Arabidopsis thaliana pokazali da saharoza ne samo da opskrbljuje korijenje ugljikohidratima, već djeluje i kao prijenosnik signala za formiranje korijenske arhitekture ovisne o svjetlosti. To čini na dva načina: prvo, saharoza direktno vodi izduživanje primarnog korijena. Drugo, saharoza koja se prenosi do vrha korijena tu reguliše proizvodnju biljnog hormona auksina. Ovaj hormon utiče na brzinu formiranja novih bočnih korijena, što je zajedno s izduživanjem primarnog korijena sinkronizovano zajedničkim prijenosnikom signala.
“Ovo omogućuje prilagođavanje rasta korijena trenutnom intezitetu fotosinteze lišća kako se svjetlo i drugi uvjeti okoliša mijenjaju, na primjer pri smjeni dana u noć”, kaže Kircher.
Izvor i više na: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA