Španjolska zabilježila najtoplije proljeće u 60-ak godina

Ovo proljeće bilo je najtoplije i drugo najsuše u Španjolskoj od početka mjerenja 1961. godine s iznadprosječnim temperaturama koje će se vjerojatno nastaviti i ovog ljeta, priopćili su španjolsko ministarstvo okoliša i meteorološka agencija. Španjolska se još uvijek bori s dugotrajnom sušom koja je uništila poljoprivrednu proizvodnju, uključujući ključni sektor maslinovog ulja koji čini gotovo polovicu svjetske proizvodnje.

Vrućina i suho vrijeme donose dodatne opasnosti, a studije pokazuju da su klimatske promjene povećale rizik od šumskih požara. U cijeloj kontinentalnoj Španjolskoj, izuzev Baleara i Kanara, prosječne temperature od 1. ožujka do 1. lipnja iznosile su 14.2 stupnja Celzijusa, navodi se u priopćenju ministarstva.

To je za 1.8 stupnjeva više od prosjeka za referentno razdoblje od 1991. do 2020. i 0.3 stupnja toplije od ranijeg rekorda zabilježenog 1997. godine. U južnoj pokrajini Cordobi novi travanjski rekord je 38.8 Celzijevih stupnjeva, dodalo je ministarstvo.

Obaranje rekorda

“Navikavamo se na obaranje rekorda”, rekao je Ruben del Campo, glasnogovornik nacionalne meteorološke agencije AEMET i dodao da su tri od protekla četiri godišnja doba bila najtoplija, odnosno ljeto i jesen 2022. i proljeće 2023.

Ovo je proljeće bilo drugo najsuše, gotovo bez padalina do sredine svibnja, rekao je Del Campo. Iako su se dugoročni izgledi za sušu blago ublažili zbog obilnih kiša u drugoj polovici svibnja, problem je daleko od rješenja, dodao je.

Meteorologinja AEMET-a Estrelle Gutierrez rekla je da postoji “velika vjerojatnost” da će Španjolska ove godine ponovno imati toplije ljeto nego inače, posebno u istočnoj polovici zemlje i na otocima.

AEMET-ovi modeli predviđaju od 50 do 70 posto vjerojatnosti da će ovo ljeto biti u pet najtoplijih u posljednja tri desetljeća, rekla je Gutierrez, iako postoji i od 40 do 50 posto vjerojatnosti da će količina oborina biti iznadprosječna.

Španjolske akumulacije u prosjeku su na 47.4 posto svog kapaciteta, ali su razine pale na otprilike 25 posto u južnoj Andaluziji i sjeveroistočnoj Kataloniji. Podaci za 2022. pokazali su da je to bila najtoplija godina od početka mjerenja 1961., s tri ljetna toplinska vala koja su trajala ukupno 41 dan, do sad najviše.

(Hina)