Rudarenje u dubokom moru moglo bi omesti migraciju tuna u Tihom oceanu koju će vjerojatno potaknuti klimatske promjene, pokazala je studija objavljena u utorak.
Klimatske promjene vjerojatno će promijeniti migracijske obrasce tri vrste tune u zoni Clarion-Clipperton jugoistočno od Havaja, što će povećati mogućnost sukoba među ribarima i rudarskim kompanijama, zaključili su autori studije časopisa Nature Sustainability.
Rudarske kompanije ističu da je dno oceana potencijalno bogato metalima, uključujući nikal i kobalt koji se koriste u baterijama za električna vozila, pa će njihovo vađenje poduprijeti globalnu energetsku tranziciju.
Otvoreno more krije bogatstvo bioraznolikosti koja je ključna za određene, iznimno važne sektore našeg gospodarstva, rekao je koautor studije Juliano Palacios Abrantes sa Sveučilišta British Columbia.
Zdravlje i geografska rasprostranjenost tune već su pod znakom pitanja zbog klimatskim promjena, a rudarenje u dubokom moru samo će pojačati taj rizik i dodatno ugroziti neke vrste tune i povezano ribarstvo, dodao je Abrantes.
Na ribu bi mogli utjecali ‘oblaci’ sedimenta, koji bi se podigli pri vađenju grumenja s morskog dna, i buka ili svjetlosno onečišćenje, s potencijalnim negativnim utjecajem, između ostalog, na reprodukciju tune, pokazalo je istraživanje.
Istraživanju je priloženo pismo skupine kompanija u sektoru proizvodnje plodova mora koje zagovaraju pauzu u razvoju rudarenja u dubokom moru dok se temeljitije ne analiziraju njegove socioekonomske i ekološke posljedice.
U golemom prostranstvu otvorenog mora, ključnom za tunu, otiskujemo na neistraženo područje, ne znajući kakve rizike donosi rudarenje, rekao je Daniel Suddaby, izvršni direktor Global Tuna Alliancea, čijih 48 industrijskih partnera predstavlja 32 posto globalne trgovine tunom.
UN-ova Međunarodna agencija za morsko dno trenutno prikuplja zahtjeve kompanija za izdavanjem dozvola za rudarenje, a očekuje se da će blokirati njihove planove zbog ekoloških i ekonomskih rizika, napominje Reuters.
Moratorij je zatražila skupina zemalja, uključujući Čile, Francusku, Palau i Fidži.
(Hina)