Savez udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije Bosne i Hercegovine održao je i zeničku promociju knjige “Trčati s vjetrom”, koju je napisalo ukupno 37 autora te koju je urednički priredila prof. dr. Emira Švraka sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Sekretar Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom FBiH Amela Hošić, koja je i jedna od autorica ove knjige, istakla je kako je knjiga dobila naziv “po priči jednog od motivatora”, u sklopu projekta u kojem je nastala.
-To je priča našeg Nadira Hajre – jedinog bodibildera s cerebralnom paralizom u BiH. Taj naziv nas je ponio pa je donesena odluka da dobije upravo ovaj naziv. U radu na ovom projektu, Nadir i ja imali smo zadatak da napišemo svoje priče, koje će potaknuti prisutne da napišu u svojoj priči svoje želje, nadanja, ciljeve. Mogu vam reći da su priče dosta emotivne, da su lične… – kazala je Hošić.
Kako je kazala, rijetko se kada govori o pozitivnim stranama života osoba s teškoćama.
-Ovdje su iznesene želje, nadanja i vjera u bolje sutra. Tako da je moja topla preporuka, za sve one koji rade s osobama s teškoćama, da pročitaju ovu knjigu koja je pisana u prvom licu, jer će na taj način bolje upoznati želje osoba s teškoćama. Naslov jedne od mojih priča je ‘Rođena pod srećnom zvijezdom’. Ja stvarno mislim da to jesam, jer imam priliku da govorim u svoje ime i u ime ljudi s teškoćama, da se predstavimo na najbolji mogući način. Da kažemo ono što možemo, a ne da govorimo o stvarima koje ne možemo uraditi – podvukla je Hošić.
Knjiga je, povodom Svjetskog dana osoba s cerebralnom paralizom, koji se obilježava 6. oktobra, promovirana u organizaciji Udruženja roditelja osoba s cerebralnom paralizom i drugim onesposobljenjima “Dlan” Zenica.
– Knjiga sadrži emotivne priče autora iz pet bh. gradova, a samo pet od 40 priča napisali su roditelji njihove djece, jer ta djeca nisu mogla pisati, a oni ih najbolje poznaju i mogu izraziti njihove misli. Već smo imali promocije u Sapni, Sarajevu i Goraždu, koje su bile jako emotivne – kazala je profesorica Švraka, koja je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije te direktorica Saveza udruženja osoba sa cerebralnom paralizom Federacije BiH.
Istakla je da je posebno zadovoljstvo što je ovo i prva “njena knjiga koja je štampana i na Brajevom pismu”, a najavljuje kako će sve priče upravo ona pročitati i za audio zapis za Bilbioteku za slijepa i slabovidna lica Sarajevo. Nekoliko je priča objavljeno i na engleskom jeziku.
(FENA)