Velika Britanija: AI ne može biti izumitelj patenata

Američki naučnik izgubio je u srijedu pravnu bitku u slučaju pokušaja registracije izuma koje je kreirao njegov sistem umjetne inteligencije (AI), u sklopu historijskog slučaja u Velikoj Britaniji o tome može li AI posjedovati patente.

Stephen Thaler želio je da mu se dodijele dva patenta u Velikoj Britaniji za izume za koje tvrdi da je kreirala njegova “mašina za kreativnost”, nazvana DABUS, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

Britanski ured za intelektualno vlasništvo odbio je njegov zahtjev za registracijom patenata, na osnovu činjenice da izumitelj mora biti čovjek ili kompanija, a ne mašina.

Thaler se žalio britanskom Vrhovnom sudu, koji je u srijedu jednoglasno odbacio njegovu žalbu, jer, prema britanskom zakonu o patentima, “izumitelj mora biti prirodna osoba”.

“Ova žalba se ne bavi širim pitanjem treba li biti moguće patentirati tehničke napretke kreirane mašinama koji autonomno djeluju korištenjem AI-a”, rekao je sudija David Kitchin u presudi suda.

“Niti se bavi pitanjem treba li se proširiti značenje pojma ‘izumitelj’ … kako bi se uključile mašine koji koriste AI za stvaranje novih i neočiglednih proizvoda i postupaka za koje se možda smatra da nude veće pogodnosti od već poznatih proizvoda i postupaka.”

Thaler je ranije ove godine izgubio sličnu pravnu bitku u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je Vrhovni sud odbio saslušati žalbu, zbog odbijanja američkog ureda za patente i zaštitne znakove da izda patente za izume njegovog sistema AI-ja.

Giles Parsons iz advokatske agencije Browne Jacobson, koji nije bio uključen u slučaj, rekao je da odluka britanskog Vrhovnog suda nije iznenađujuća.

“Ova odluka neće, u ovom trenutku, imati znatnijeg učinka na sistem patenata. Zato što je, za sada, AI oruđe, a ne akter”, kazao je.

“Očekujem da će se to promijeniti u srednjem roku, ali s tim se problemom možemo baviti kada se pojavi.”

(Agencije)