Naučnici strahuju da će stroga imigraciona pravila u Velikoj Britaniji odvratiti talente

Povećanje troškova i ograničenja za nosioce viza koji dovode članove porodice odvratit će istraživače, upozoravaju naučnici.

Nova ograničenja za vize za Ujedinjeno Kraljevstvo čine zemlju neprivlačnom stranim naučnicima koji tamo žele da rade ili studiraju, kažu istraživači.

U decembru je vlada Ujedinjenog Kraljevstva objavila da namjerava povećati platni prag za strane državljane koji žele ući u Ujedinjeno Kraljevstvo uz vizu za kvalificirane radnike sa 26.200 funti (33.200 američkih dolara) na 38.700 funti. Promjena još nije implementirana, ali bi mogla utjecati na postdoktorske istraživače, čije su plate često ispod nove granice.

A ovog mjeseca, na snagu su stupile promjene u studentskim vizama u Ujedinjenom Kraljevstvu, što znači da novi strani studenti ne mogu dovesti članove porodice sa sobom. Ostale promjene uključuju povećanje troškova podnošenja zahtjeva za britansku vizu i doplatu za zdravstvenu zaštitu koju migranti plaćaju za pristup Nacionalnoj zdravstvenoj službi Ujedinjenog Kraljevstva. Doplata za odrasle će porasti sa 624 funti godišnje na 1035 funti godišnje.

„Povećanje platnog praga, u kombinaciji s nedavnim velikim povećanjem troškova viza, stvara stvaran rizik da se Velika Britanija smatra manje atraktivnim mjestom za najpametnije i najbolje studente i istraživače na svijetu“, kaže Daniel Rathbone, privremeni izvršni direktor Campaign for Science and Engineering (CaSE), naučno-zastupničku grupu u Londonu.

Efekat Brexita

Promjene provodi konzervativna vlada koja je fokusirana na smanjenje imigracije. Stranka je također nadgledala glasanje za Brexit i njegovo naknadno izvršenje, što je mnogim međunarodnim naučnicima otežalo rad u Britaniji i spriječilo naučnike iz Velike Britanije da se pridruže određenim međunarodnim saradnjama.

Mnogi kažu da su promjene ostavile britansku naučnu zajednicu u zaostatku. „Kada ste nešto zamrznuli, odmrzavanje zahtjeva mnogo vremena i mnogo truda. Dakle, ovakvi potezi zaista utječu na naučnu zajednicu još dugo nakon toga”, kaže Mike Galsworthy, bivši istraživač zdravstvenih nauka, predsjedavajući grupe European Movement UK, koja vodi kampanju za poništavanje Brexita.

Postdoktoranti obično zarađuju više od starog platnog praga za vizu, za kvalificirane radnike, i bili su na listi izuzetaka za isključenje, što je značilo da mogu zarađivati manje i da i dalje ispunjavaju uslove za vizu. Ali potpuni detalji o najnovijim promjenama još nisu objavljeni, kaže Madeleine Sumption, direktorica projekta Migration Observatory na Univerzitetu u Oksfordu u Velikoj Britaniji, koji analizira podatke o migracijama u Ujedinjenom Kraljevstvu. „Ne znamo da li će izuzeće za postdoktorske uloge biti sprovedeno“, kaže ona. Ako postdoktori više nisu izuzeti, Sumption kaže da bi se kandidat koji se prijavljuje na tipičnu početnu platu mogao “provući”. Ali to će ovisiti o kandidatovoj instituciji i fazi karijere.

Povećanje platnog praga na 38.700 funti je suludo, kaže Galsworthy. Vladine akcije šalju snažan signal strancima koji već rade u Britaniji, kaže on. “Poruka koja im ide je ‘idite kući’.”

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva, odjeljenja koje se bavi vizama, rekao je za Nature: “Vlada će osigurati da Ujedinjeno Kraljevstvo nastavi da privlači najbolje i najsjajnije globalne talente”, i ukazao na puteve za izdavanje viza kao što je šema Global Talent, koja je otvorena za ljude koji se ističu u akademskoj zajednici i istraživanju. “Međutim, premijer je jasno stavio do znanja da je trenutni nivo migracije u Velikoj Britaniji previsok”, rekao je portparol.

‘Negativna slika’

Povećanje zdravstvene naknade je promjena koja će vjerovatno imati najneposredniji učinak na istraživače, kaže Sumption, posebno na one sa porodicama. Ona ističe da bi neko ko dolazi u zemlju sa petogodišnjom vizom za kvalificirane radnike sa supružnikom i dvoje djece mogao na kraju morati da potroši oko 20.000 funti na zdravstveni dodatak.

Druga zabrinutost je da li će laboratorijski tehničari, koji uglavnom zarađuju manje od postdoktorata, biti izuzeti od platnog praga. “Suština je ogromna neizvjesnost oko toga da li će laboratorijski tehničari i dalje imati pravo na radne vize”, kaže Sumption.

“Sve ove promjene u kombinaciji stvaraju negativnu sliku o Velikoj Britaniji kao o mjestu u koje se dolazi i radi istraživanja”, kaže Rathbone. Ali efekat će biti teško pratiti. „Teško je direktno izmjeriti uticaj jer ne možete prebrojati ljude koji su odložili podnošenje zahtjeva za vizu.”

Sumption kaže da će, kada vlada usvoji politiku, ona i njene kolege moći da prate da li isti broj naučnika dolazi u Ujedinjeno Kraljevstvo. Oni očekuju smanjenje broja stranih studenata dodiplomskih studija, koji plaćaju visoke naknade koje su važan izvor sredstava za univerzitete u Velikoj Britaniji.

Evropska reakcija

Kada su najavljene promjene praga, neki postdoktori izrazili su zabrinutost na X, nekadašnjem Twitteru. „Kao postdoktor koji radi u Ujedinjenom Kraljevstvu — moja viza ističe za godinu dana, a moja trenutna plata je znatno ispod ovog praga, tako da nemam pravo na produženje, čini se?“ napisala je Gulnara Tagirdzhanova, postdoktorica koja proučava nauku o biljkama u Sainsbury laboratoriji u Norwichu, UK. „Na stranu moja osjećanja, ovo izgleda kao da vlada namjerno potkopava britansku nauku. Zašto?”

U izjavi za Nature, Universities UK, koji predstavlja 142 britanska univerziteta, rekli su: „Prepoznajemo da postoji potreba da se revidira prag minimalne plate s obzirom da on nije povećan posljednjih godina, međutim povećanje od skoro 50% će imati značajan uticaj na našu sposobnost da zaposlimo visokokvalifikovane međunarodne talente na koje se univerziteti oslanjaju.”

Premijer Rishi Sunak je, na X-u, objavio kako 1. januarao porodična politika studentskih viza stupa na snagu, što je navelo neke evropske istraživače da odgovore.

„Dragi međunarodni studenti i talenti iz cijelog svijeta, imajte na umu da njemački univerziteti primaju strane studente, školarina je besplatna i mnogi predmeti se predaju na engleskom”, napisao je Björn Schumacher, genetičar sa Univerziteta Keln u Njemačkoj. “Njemačka je postala otvoreno i liberalno društvo za razliku od onoga što vlada Velike Britanije provodi.”

„Vlada Ujedinjenog Kraljevstva kaže da vole nauku, ali pokazuju izuzetno malo svijesti o tome šta čini živahnu naučnu zajednicu“, kaže Galsworthy.

Izvor: Nature;
Prevod: AbrašMEDIA