Koordinacija sindikata osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) zaprijetila je stupanjem u generalni štrajk s obzirom da Vlada HNK-a nije prihvatila njihov zahtjev za povećanjem plate od 15 posto.
Iz Vlade poručuju da su spremni na razgovore i na poboljšanje materijalnog statusa svih pbudžetskih korisnika i građana Kantona, ali dodaju da se Vlada može ponašati isključivo u skladu s raspoloživim sredstvima u kantonalnom budžetu.
“Nakon dva štrajka upozorenja i dva protesta te višemjesečnih pregovora i zahtjeva sindikata za povećanjem plate od 15 posto, uslijedila je ponuda Vlade o povećanju za 2,5 posto. Sindikati osnovnih i srednjih škola su o ponudi Vlade proveli ankete članstva, a članovi su se izjasnili da nisu zadovoljni ponuđenim i odlučili su se generalni štrajk”, rekla je predsjednica Sindikata srednjih škola HNK-a koja nastavu izvode na bosanskom jeziku Edina Čomić.
Ona je dodala kako prosvjetari u HNK-u imaju platu tek neznatno višu od prosječne plate u kantonu, dok u ostalim kantonima ta razlika iznosi i do 400 maraka u korist prosvjetara.
Josip Milić, predsjednik Sindikata srednjih škola HNK-a, podsjetio je da je zakonom propisano da se prije generalnog štrajka ide u proces mirenja, koji će započeti danas tako što će Ministarstvu zdravstva, rada i socijalne zaštite HNK-a biti dostavljena odluka u stupanju u generalni štrajk, nakon čega Ministarstvo treba sazvati sjednicu mirovnog vijeća.
“To je već jedna prilika da se u procesu mirenja nađe odgovarajuće rješenje. Ukoliko Vlada ostane i dalje na povećanju od 2,5 posto, proces mirenja propada i donosi se odluka o generalnom štrajku. Ukoliko, pak, Vlada ponudi bolju opciju mi ćemo anketirat svoje članove te donijeti konačnu odluku”, pojasnio je Milić proces mirenja.
Portpatol Vlade HNK-a Pero Pavlović podsjetio je da je na zadnjem sastanku u nizu sastanaka s čelnicima četiriju sindikalnih organizacija osnovnog i srednjeg obrazovanja u HNK-u, Vlada upoznala socijalne partnere sa svim dosad učinjenim na tragu poboljšanja prava, odnosno radnog i životnog standarda zaposlenika u prosvjeti, ali i kako, zbog manjeg priljeva sredstava u budžet u odnosu na planirano, jednostavno nema prostora za preuzimanje dodatnih finansijskih obaveza.
Prema njegovim riječima, Vlada HNK-a je tada jasno poručila kako će joj u središtu prioriteta ostati očuvanje svih radnih mjesta u oblasti prosvjete, a radi se o ukupno 3.080 zaposlenih u 49 osnovnih i 29 srednjih škola.
“U Vladi su spremni na razgovore i na povećanju materijalnog statusa svih budžetskih korisnika i građana Kantona, ali ova Vlada se može i želi isključivo ponašati u skladu s raspoloživim sredstvima u budžetu. Za onoliko postotaka koliko se poboljša budžet, takav postotak nije problem realizirati prema socijalnim partnerima”, poručio je Pavlović.
(FENA)