Do sada se proizvodnja održive električne energije u Nizozemskoj uglavnom odvijala pomoću solarnih ploča i vjetroturbina. Razni investitori sada imaju na raspolaganju milione eura za projekte koji uključuju energiju plime i oseke, odnosno hidroenergiju. Struja u moru kao rezultat plime i oseke pretvara se u električnu energiju. Ako sve bude u redu, Ameland će ove godine to prvi realizovati.
Firme u Frieslandu i Groningenu rade na različitim tehnikama pretvaranja struje u električnu energiju. Na primjer, firma Equinox radi s turbinom koja pomalo podsjeća na podvodnu vjetrenjaču. Seaqurrent je napravio velikog ‘zmaja’ koji okreće osmice na sajli koja je spojena na generator na morskom dnu.
Taj zmaj se sada testira u plimnom zaljevu između Amelanda i Terschellinga. Tamo su sada dva pontona s dizalicama na plaži na jugozapadnom vrhu Amelanda. Kada puste velikog aluminijskog zmaja u vodu, kretanje zmaja prati se na računalnim ekranima u kontrolnoj sobi na jednom od pontona.
Pontoni i dizalice su privremeni. Kasnije ove sedmice generator će biti postavljen na morsko dno, zmaj će zatim okretati osmice oko generatora na sajli, kako je i predviđeno.
Proizvedena električna energija mora ići u Ameland preko strujnog kabla. Zmaj bi do kraja godine trebao opskrbljivati plimnom energijom oko 700 kućanstava na otoku.
Ameland želi biti petnaest godina ispred ostatka Nizozemske i biti CO2 neutralan do 2035. godine. Za to je potrebna velika količina električne energije. Mnogi stanovnici već su suvlasnici velikog solarnog parka na Amelandu. S druge strane, vjetrenjače otočanima nisu opcija zbog izgleda. Općina je stoga zadovoljna energijom plime i oseke. Ameland želi biti u velikoj mjeri neovisan o električnoj energiji s kopna što je prije moguće.
Protekle sedmice Seaqurrent je dobio financijsku injekciju od Wadden fonda od 2,5 miliona eura za pripremu projekta zmaja za lansiranje na tržište. Wadden fond osnovala je nacionalna vlada i njime upravljaju tri sjeverne pokrajine. Jedan od ciljeva fonda je učiniti opskrbu energijom u području Wadden održivijom.
Budući da vjetroturbine nisu opcija, Wadden fond je zatražio od istraživačke agencije TNO da prouči mogućnost plimne energije. Istraživački institut vidi mogućnosti, no različite tehnike tek se moraju dokazati u praksi. Seaqurrent se nada da će privući više ulagača za povećanje proizvodnje s radnim demonstracijskim modelom u blizini Amelanda.
Za profitabilnu proizvodnju električne energije potrebni su čitavi parkovi generatora i zmajeva na morskom dnu, baš kao i kod vjetroturbina. Seaqurrent ih uglavnom želi smjestiti u Waddensko more jer plimni zaljevi između otoka imaju posebno jaku struju zbog plime i oseke.
Učinak na prirodu?
Dok je Ameland entuzijastičan jer se ne vidi proizvodnja energije plime i oseke iznad vode, Udruga Wadden nije. Zaštitnicima UNESCO-ve svjetske baštine možda se sviđa ideja o energiji plime i oseke, ali zaziru od velikih parkova na dnu Waddenskog mora.
“Na Waddenskom moru je već vrlo prometno i ne znamo kakav učinak to ima na prirodu”, kaže biolog Bart Beijloos iz Wadden Association. Ako želimo da ima mjesta za energiju plime i oseke, druge aktivnosti koje remete to područje trebale bi nestati, smatra on. Udruga Wadden time misli na ribolov, jaružanje i vađenje prirodnog plina.
Suosnivač Maarten Berkhout iz Seaqurrenta dijeli zabrinutost: “Zato provodimo mnogo ekoloških istraživanja i mislimo da su ispitivanja u Waddenskom moru važna. Ovdje su tuljani i ptice ranjivi i jasno možemo vidjeti učinak naše prisutnosti na njihovo ponašanje i životnu sredinu.”
Skuplji od sunca ili vjetra
Energija plime i oseke nije jeftina. Prema Berkhoutu, njeno stvaranje s podvodnim zmajem košta 16 centi po kilovatsatu. To je skuplje od struje iz sunca ili vjetra. Kako zmajevi postaju sve veći i podvodni parkovi s mnogo zmajeva se proširuju, trošak se može smanjiti.
Glavni poticaj za ulaganje u energiju plime i oseke je stalno snadbijevanje. Čak i kad sunce ne sija i vjetar ne puše, uvijek ima plime i oseke. To znači da energija plime, baš kao i nuklearna energija, može biti stabilan dodatak snadbijevanju električnom energijom koja sve više ovisi o vremenskim prilikama.
Izvor: NOS
Prevod: AbrašMEDIA