Aarhus traži hitno postupanje inspekcije zbog zamućenjenja rijeke Zalomke otpadnim vodama

Udruženje Aarhus centar u BiH uputilo je Republičkoj upravi za inspekcijske poslove (Republičkoj vodnoj i Republičkoj ekološkoj inspekciji) zahtjev za hitno djelovanje nadležnih inspektorata da izađu na teren kod sela Zovi Do (opština Nevesinje), gdje je primjećeno teško zamućenje rijeke Zalomke otpadnim vodama.

Navedeno zamućenje lokalni mještani i ekološki aktivisti vežu sa aktivnostima koje su u toku u odnosu na izgradnju kompleksa HE, u sklopu velikog projekta “Gornji Horizonti”.

Foto: Udruženje Aarhus centar u BiH

U obrazloženju su naveli da se HE Dabar gradi u slivu rijeke Zalomke na teritoriji opština Bileća, Nevesinje i Berkovići, projektirane snage 159,15 MW, Inače, osnovni koncept projekta sastoji se u korištenju hidropotencijala Zalomke u proizvodnju električne energije. Da bi se to ostvarilo planira se izgradnja nekoliko objekata na Zalomki.

  • izgradnja brane, akumulacije i hidroelektrana Nevesinje kod Kifina sela
  • izgradnja brane i akumulacije kod Pošćenja, tri kilometra uzvodno od ponorske zone Biograd u Nevesinjskom polju, i odvodni kanali i tunel do HE Dabar. U brani je predviđen temeljni ispust sa namjenom kontrolisanog ispuštanja ka vrelu Bunice.

Bitno je istaći da su u rješenju od 10. 10. 2022. Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, a kojim se obnavlja ekološka dozvola za HE “Dabar”, na strani 3 navedenog rješenja određene Mjere zaštite voda, na sljedeći način, gdje se između ostalog navodi da:

“U izgradnji: – Pridržavati se mjera za uvođenje prostora prilikom izvođenja građevinskih radova usklađenost sa uslovima navedenim u lokacijskim uslovima i projektnoj dokumentaciji

– Očuvati postojeću vegetaciju na predmetnim površinama što je više moguće.
– U slučaju erozivnih procesa poduzeti hitne mjere za stabilizaciju tla.
– Sav iskorani materijal koji se neće koristiti tokom građevinskih radova treba odložiti na prostor koji je predviđen projektom
– Zabranjeno je istresti iskopani materijal na obale rijeka i vodotoka…
– Pridržavati se uslova Ugovora o vodama.”

Dalje, na stranici 5 navode se i mjere zaštite flore i faune, gdje se između ostalog navodi da:

“U izgradnji:

– Zaštita biljnog ekosistema područja mora se vršiti u skladu sa zakonskim propisima i drugim aktima iz oblasti životne sredine u Republici Srpskoj, a posebno sa Zakonom o zaštiti prirode, Zakonom o zaštiti životne sredine, Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja…

– U cilju zaštite kopnenih ekosistema izvršiti adekvatan izbor zajmnih lokacija, privremenih deponija materijala, trasiranje privremenih prilaza za mehanizaciju uz konsultacije sa stručnjacima iz oblasti zaštite životne sredine.

– Obratite posebnu pažnju na staništa koja su rijetko naseljena vegetacijom, jer su to često mjesta gdje se nalaze endemske ili čak endemične vrste biljaka…

– Prilikom izgradnje obezbijediti nesmetan protok korita, kako riba u nizvodnim dijelovima ne bi bila ugrožena.”

Iz Aarhus centra navode: Prema uočenom stanju na terenu, zamućenjem rijeke Zalomke, smatramo da je došlo do kršenje mjera iz Rješenje od 10. 10. 2023., kako je gore navedeno. Iz tog razloga tražimo hitno postupanje republičke vodne inspekcije i republičke ekološke inspekcije u skladu sa svojim nadležnostima te naročito da “zabrani subjektu nadzora obavljanje djelatnosti, postupanje ili preduzimanje radnji koje su u suprotnosti sa drugim zakonom ili propisom do otklanjanja nezakonitosti, nepravilnosti i nedostataka; naredi subjektu nadzora otklanjanje nezakonitosti, nepravilnosti i nedostataka, određujući način i rok za njihovo otklanjanje; preduzme druge mjere i radnje utvrđene posebnim propisom”.

Priredila: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA