Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) optužila je danas Tursku da “proizvoljno, “neopravdano i “politički motivisano” smjenjuje zaposlene poslije propalog vojnog puča prošlog ljeta.
Više od 100.000 ljudi smijenjeno je na osnovu dekreta koji su na snazi od uvođenja vanrednog stanja, navodi se u izveštaju AI.
Turska je poslije propalog puča 15. jula pokrenula čistke u vojsci, gdje je gotovo polovina generala smijenjena, kao i u pravosuđu, medijima, prosvjeti, čak i u sopstvenoj stranci.
U izvještaju AI osuđuje se to što oni koji su smijenjeni ne dobijaju objašnjenje i zato što se kolektivna otpuštanja sprovode “proizvoljno”, zbog “nejasnih i generalizovanih motiva”, a zbog povezanosti s terorističkom organizacijom.
“Nadležne vlasti nisu ponudile nijedno pojedinačno obrazloženje odluke o otpuštanju, a oni koji su otpušteni, nisu bili u mogućnosti da ga dobiju”, navodi se u izvještaju.
Pored toga, ova NVO osuđuje mjere koje pogađaju i članove sindikata, političke aktiviste i novinare.
Turske vlasti negiraju da sprovode lov na vještice, tvrdeći da su vanredne mjere potrebne da bi se institucije očistile od stranačkih elemenata.
Prema AI, 33.000 nastavnika i zaposlenih u ministarstvu prosvjete je otpušteno, zatim 24.000 policajaca i zaposlenih u ministarstvu unutrašnjih poslova, 8.000 pripadnika vojske, 5.000 univerzitetskih radnika i oko 4.000 sudija, tužiliaca i ostalih pripadnika ministarstva pravde.
Pripremajući izveštaj, AI je intervjuisao 61 čovjeka, uključujući 33 otpuštenih službenika, advokata, kao i predstavnika turskih vlasti.
Turska je uvela vanredno stanje kako bi razbila mrežu povezanu sa propovednikom Fethulahom Gullenom, koga vlasti u Ankari smatraju odgovornim za organizovanje puča. Gullen, koji se trenutno nalazi u egzilu u SAD, odbacio je optužbe.
(Agencije)