Aktivisti/ce Koalicije za zaštitu rijeka BiH zahtijevaju hitno povlačenje tužbi protiv Sunčice Kovačević i Sare Tuševljak, za navodnu klevetu zbog njihovih stavova i ukazivanja na štetne uticaje rada mHE, podnesene isključivo kao pokušaj zastrašivanja, a koje je protiv aktivistkinja podnio investitor Green invest/BUK d.o.o.
Prva protivljenja izgradnji malih hidroelektrana na Kasindolskoj rijeci sežu iz 2017, dok se aktivna borba protiv realizacije ovih projekata vodi od polovine 2020. godine.
U pitanju su mHE “Podivič” (izgrađena i puštena u rad), mHE “Samar” (bila u izgradnji, ali ista prekinuta zbog poništenja dozvola) i mHE “Slapi” (u planu, zaključen ugovor o koncesiji), piše Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT.
“U međuvremenu je pokrenuta građanska inicijativa koju je potpisalo više od 2.000 građana Istočnog Sarajeva, protiveći se izgradnji malih hidroelektrana, dok je podrška stigla i trojice (grado)načelnika pogođenih gradova i opština. Uz to, Grad Istočno Sarajevo postao je potpisnik deklaraciju Grad bez brana.
Veliki uspjesi ostvareni su na pravnom planu, gdje su Aarhus centar u Bosni i Hercegovini i neformalna grupa građana STOP izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci u postupcima pred različitim sudovima dokazali nepravilnosti i uspjeli poništiti ekološke dozvole za sve tri spomenute mHE, kao i odobrenje za građenje za mHE “Samar”. Napominjemo da je Vrhovni sud ipak vratio ekološku dozvolu za mHE “Podivič”, na šta su branioce Kasindolske rijeke uložili žalbu i sada se čeka odluka Ustavnog suda.
Boreći se protiv korumpiranog sistema, napravljenog tako da pogoduje bogatim investitorima i lobijima, Sunčica Kovačević i Sara Tuševljak, zajedno s ostatkom članova neformalne grupe STOP izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci, pokazale su da su promjene ipak moguće.
To se nije svidjelo investitoru Green invest/BUK d.o.o., koji je ove dvije mlade aktivistkinje odlučio tužiti za navodnu klevetu zbog njihovih stavova i ukazivanja na štetne uticaje rada mHE.
Ove dvije aktivistice su javno govorile o ekološkom utjecaju mHE na Kasindolsku rijeku i okoliš, što je investitoru bio dovoljan razlog da protiv njih podnese tužbe za navodnu klevetu, a koje je Amnesty International prvi okarakterisao kao tkz. SLAPP (strateške tužbe protiv učešća javnosti).
U svom pismu Green Invest/BUK d.o.o. negira bilo kakve nezakonitosti u slučaju izgradnje mHE na Kasindolskoj rijeci (iako je nadležni sud poništio sve tri okolišne dozvole zbog nepravilnosti) te u više navrata Saru i Sunčicu, kao i sve nas, naziva takozvanim aktivistima”, navode aktivisti.
Napominjemo da su sljedeća ročišta zakazana za 27. decembar tekuće godine (utorak) na Osnovnom sudu u Sokocu.
(AbrašMEDIA)
Sunčica Kovačević: “Rijeke su nas ujedinile i naučile solidarnosti”