Ljudi u SAD-u danas su najnesretniji u posljednjih 50 godina, pokazalo je istraživanje na Sveučilištu u Chicagu, prenosi AP.
Otkriveno je da samo 14 posto odraslih Amerikanaca kaže da su vrlo sretni, što je manje od 31 posto koji su to tvrdili 2018. godine.
Te godine je 23 posto anketiranih reklo da su se često ili ponekad osjećali izolirano posljednjih tjedana – sada to kaže 50 posto, prenosi Tanjug.
Istraživanje, provedeno krajem svibnja, nastavak je studije koja traje već gotovo pola stoljeća i prikuplja podatke o stavovima i ponašanju Amerikanaca barem svake druge godine od 1972. godine.
Postotak onih koji se smatraju vrlo sretnima nikada nije bio ispod 29 posto u toj anketi.
Danas je javnost manje optimistična u pogledu poboljšanja životnog standarda za nove generacije nego što je to bio slučaj u posljednjih 25 godina.
Samo 42 posto Amerikanaca vjeruje da će životni standard njihove djece biti bolji kada dođu u njihove godine, dok je 2018. godine to smatralo 57 posto ispitanika.
Otprilike dvostruko više Amerikanaca reklo je da su usamljeni u usporedbi sa 2018. godinom, što nije iznenađujuće imajući u vidu mjere izolacije u pokušaju da se obuzda širenje korona virusa, a također je došlo do pada zadovoljstva društvenim aktivnostima i vezama.
U usporedbi s 2018. godinom, gotovo dvostruko više Amerikanaca kažu da su ponekad ili često osjećali nedostatak druženja (45 posto prema 27 posto) i da su se osjećali izostavljenim (37 posto prema 18 posto) u posljednja četiri tjedna.
Većina intervjua u novoj anketi je završena prije smrti Georga Floyda, koja je dovela do prosvjeda diljem SAD-a i globalnoj raspravi o rasizmu i policijskoj brutalnosti, pridodajući osjećaju stresa i usamljenosti s kojima su se Amerikanci već suočavali zbog epidemije korona virusa.
(Agencije)