Analiza proteina nudi nove uvide u evoluciju čovjeka

Nova tehnologija analize prahistorijskih ljudskih proteina nazvana proteomika mogla bi pomoći u istraživanjima skeletnih ostataka i pruži nove uvide u historiju čovječanstva dva miliona godina unazad.

Britanski list The Guardian navodi da bi analiza mikroskopskih ostataka mogla pomoći u rješavanju najvažnijih misterija u evoluciji, kao što je identifikacija zajedničkog pretka homosapiensa i neandertalca.

Otkrića do koji se došlo primjenom nove tehnologije analize drevnih DNK uzoraka, koja je u posljednjih 20 godina pomogla da se otkriju mnoge tajne u evoluciji čovječanstva, uključuju otkriće da mnogi savremeni ljudi posjeduju neandertalske gene i da su se neandertalci i primjerci homosapiensa morali ukrštati u nekom trenutku u posljednjih 100.000 godina.

Naučnici sa Instituta Francis Crick i britanskog Prirodnjačkog muzeja provodiće istraživanje tokom kojeg će pokušati odrediti koliko se proteina može izvući iz fosila, prenosi Tanjug.

“Na tome ćemo raditi naredne tri godine. Nadamo se da će to ukazati da možemo, na osnovu proučavanja proteina, saznati mnogo o našoj prošlost”, rekao je profesor Chris Stringer iz Prirodnjačkog muzeja.

Dio istraživanja vršit će se pomoću ručnog skenera, kojim se može preći preko fosila kako bi se otkrilo koliko proteina sadrži.

Razvoj proteomike prati napredak naučnika u analizi DNK ekstrahovane iz drevnih ljudskih fosila.

Proučavajući ostatke DNK-a iz tih fosila, naučnici su otkrili da muškarci i žene neafričkog porijekla nose neke neandertalske gene, a došlo se i do otkrića postojanja potpuno nove vrste ranih ljudi, poznatih kao Denisovanci, na osnovu genetskog materijala pronađenog u fragmentima zuba i kostiju u sibirskim pećinama.

(Agencije)