Australija je još jedna zemlja koja je odlučila da ne potpiše sporazum UN-a o migracijama, a članovi Vlade su rekli da dokument nije u nacionalnom interesu.
Postoji rizik da bi globalni sporazum o migracijama, koji bi trebalo da bude potpisan sljedećeg mjeseca na samitu UN-a u Maroku, mogao da ohrabri ilegalne ulaske u Australiju, saopštili su premijer Scott Morrison, ministar unutrašnjih poslova Peter Dutton i šef spoljne politike Marise Payne.
U tekstu se dodaje da sporazum “nije napravio adekvatnu razliku između ljudi koji ulaze u Australiju ilegalno i onih koji dolaze na propisan način”, prenijela je agencija DPA.
Sporazum UN-a o migracijama postao je kontroverzan u mnogim zemljama Zapada, naročito u onima koje predvode konzervativci.
Poljska, Austrija, Češka, Hrvatska, Mađarska, Bugarska, Estonija, Izrael i SAD su objavili da ga neće potpisati.
Kritičari kažu da ovaj neobavezujući dokument utemeljuje ekonomski motivisane migracije kao ljudsko pravo, a pristalice sporazuma smatraju da će on poboljšati upravljanje međunarodnim tokovima migranata i zaštititi ljudska prava.
Konzervativne vlasti Australije od 2013. godine vode često kritikovanu politiku pritvaranja na udaljenim ostrvima migranata i azilanata koji čamcima stignu do Australije.
UN su opisale uslove u kampovima na pacifičkim ostrvima Manus i Nauru kao “veoma šokantne”, a grupe za ljudska prava navode da je riječ o “zatvorima na otvorenom”.
(SRNA)