Najmanje četiri pisca povukla su se sa sajma knjiga u Frankfurtu, najvećeg sajma knjiga na svijetu, navodeći zabrinutost zbog prisustva krajnje desničarskih izdavača.
Književnica i aktivistica Jasmina Kuhnke, koja je trebala nastupiti na sajmu u petak kako bi promovirala svoj debitantski roman “Crno srce”, objavila je u ponedjeljak na Twitteru kako će bojkotovati sajam nakon što je saznala da se knjige krajnje desnice promoviraju na sajmu.
Kuhnke je putem društvenih mreža saznala da će desničarski aktivista Philip Stein, čiji je izdavač Jungeurope, imati štand pored bine na kojoj je autorica trebala učestvovati na okruglom stolu. Stein je lider u “One Percent for Our Country”, mreži ekstremno desnih aktivista i političara u Njemačkoj, i pozvao je Kuhnkea na deportaciju, rekla je ona u izjavi.
„Stoga je predvidljivo da će sajam, osim izdavačke kuće i njenih autora, posjetiti i drugi desničarski ekstremisti, što za mene lično predstavlja nedvojbenu opasnost“, stoji u nastavku njene izjave. Njoj su prijetili pripadnici krajnje desnice, a njena kućna adresa je objavljena na internetu ranije ove godine, zajedno sa prijetnjama smrću.
Prisustvo izdavača krajnje desnice na sajmu izazivalo je kontroverze i ranije. Godine 2017., Fondacija za borbu protiv ekstremizma Amadeu Antonio održala je bdijenje kako bi se usprotivilo prisustvu aktiviste krajnje desnice Goetza Kubitscheka, izvijestio je Reuters. “Zabrane i cenzura za nas nisu opcija”, rekao je tada Reutersu šef Sajma knjiga Juergen Boos. “Ideja ne nestaje ako se riješite njenog autora.”
Kuhnke je rekla da se zalaže za sigurnost, a ne cenzuru. “Nije mi razumljivo da sajam knjiga u više navrata dopusti tim desničarskim ekstremistima da izlažu na sajmu”, rekla je. “Iz tog razloga, a također i zato što sam kao obojena žena ugrožena upravo od ovih ekstremista, nisam imala drugu opciju nego bojkotirati sajam.”, prenosi Washington Post.
Nakon njenog otkazivanja, uslijedili su i drugi. Književnici Nikeata Thompson, Annabelle Mandeng i Riccardo Simonetti na Instagramu su objavili da otkazuju nastupe. Jedan restoran je također otkazao partnerstvo sa sajmom. Činjenica da su se njezinom bojkotu pridružili i drugi autori i da je to dovelo do veće rasprave zatekla je Kuhnke. “Čini se kao da sam izrazila ono što mnogi pogođeni osjećaju”, rekla je.
U svom saopštenju, Obrazovni centar Anne Frank u Frankfurtu, politička obrazovna organizacija, izrazila je solidarnost s Kuhnke i nazvala desničarski ekstremizam “egzistencijalnom prijetnjom”.
Frankfurtski sajam knjiga i njemačko udruženje izdavača i knjižara u saopštenju su rekli da su “predani promicanju slobode govora i slobode štampe u cijelom svijetu.
“Zato nam je također jasno da izdavači koji djeluju u skladu sa zakonom mogu izlagati na sajmu knjiga, čak i ako ne dijelimo njihova stajališta. Oni su temelj za uključivanje u slobodnu razmjenu u našoj demokraciji i za uopće održavanje sajma knjiga.”, izjavili su.
(AbrašMEDIA)