U Austriji je u ugostiteljskom sektoru 2019. godine bila potraga za 44.000 radnika. Manjak kvalifikovanog kadra u toj branši i dalje je aktuelan. Stoga je Grad Beč započeo projekat Fonda Socijalni Beč uz pomoć kojeg se izbjeglicama sa riješenim statusom nudi obuka za kuhare.
Na taj način Grad Beč i partnerske organizacije stvaraju dobre preduslove za brzo učenje njemačkog jezika i finansijsku neovisnost izbjeglica. Obuka koja obuhvata ispite, vježbanje kuhanja, učenje jezika (usmeno i pismeno), znanje o trgovini, osnove prehrane, upravljanje kuhinjom i kuhinjskom opremom i osnovne recepte traje godinu dana i realizuje se u saradnji sa Privrednom komorom Austrije i ugostiteljskom školom.
Za učešće u projektu bit će izabrana 22 polaznika uzrasta između 19 i 51 godine koji imaju boravišnu dozvolu, izbjeglički status ili su korisnici prava na azil odnosno stranci pod supsidijarnom zaštitom. Nakon završene obuke, svi polaznici će biti u stanju da samostalno izvršavaju zadatke u kuhinji što će im omogućiti stalno zaposlenje.
U ukupno 30 kuhinja i dvije slastičarne domova za stara lica radi 770 osoba od kojih je 140 profesionalnih kuhara, 10 poslastičara, 30 konobara, 525 pomoćnih radnika i 65 praktikanata.
– Ovaj projekat daje šansu izbeglim osobama da se prvi put okušaju u poslovnom svijetu. Integracija nije samo parola. U saradnji sa službom za zapošljavanje Grad Beč stvara okvirne uslove za život, ne samo da bi izbjegle osobe savladale jezik, već da bi bile finansijski samostalne – izjavio je član gradskog vijeća i predsjednik Kuratorijuma bečkih zgrada za seniore Peter Haker, saopćeno je iz EurocommPR-a.
(FENA)