Održan je sastanak Stalne komisije za Konvenciju o očuvanju europskog divljeg biljnog i životinjskog svijeta i prirodnih staništa (Bernska konvencija) u okviru koje je predstavljen Izvještaj uz Preporuke za Bosnu i Hercegovinu, a koji je izrađen nakon ekspertske misije provedene na terenu u periodu od 17.- 21. oktobra ove godine.
Podsjetimo, ekspertska misija je provedena nakon što su Centar za životnu sredinu i Aarhus centar u Bosni i Hercegovini kao članice Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, uz podršku organizacija Riverwatch, EuroNatur CEE Bankwatch Network i ClientEarth, tokom 2020. godine podnijeli žalbu protiv Bosne i Hercegovine zbog kršenja Bernske konvencije usljed planiranja i realizacije hidroenergetskih projekata u gornjem toku rijeke Neretve, području kandidovanom za proglašenje zaštite u okviru Emerald mreže.
Na jučerašnjem zasjedanju Sekretarijata Bernske konvencije iznesen je Izvještaj iznesen od strane Republike Srpske, kao jedne od odgovornih strana u žalbenom postupku. Takođe, predstavnici Centra za životnu sredinu i Aarhus centra u BiH predstavili su sadržajan ažurirani izvještaj o predmetu, te svoje preporuke za hitno djelovanje i spas cijelog sliva rijeke Neretve.
“Predstavnici Stalne komisije otvorili su diskusiju i pozvali sve prisutne delegate da doprinesu u odlučivanju s ciljem usvajanja konačne odluke Vijeća Evrope u konkretnom predmetu, što nam daje za pravo da zaključimo da je naše pravno djelovanje na međunarodnom nivou neizostavno, i to kako u cilju zaštite životne sredine, tako i cilju izgradnje jakih i nezavisnih domaćih institucija.
Konačna odluka ovog tijela, u pogledu zvaničnog otvaranja predmeta i usvajanja Preporuka za BiH, kao i sadržaju istih, biće obznanjena od strane Vijeća Evrope u petak, 2. decembra 2022”, poručuju aktivisti iz Strazbura.
Podsjetimo, na Bernskoj konvenciji u Strazburu prisustvuju Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra za životnu sredinu i Emina Veljović, izvršna direktorica Arhus centra u BiH.
(AbrašMEDIA)