Bernska konvencija: Žalbeni postupak zbog spornih projekata u gornjem toku rijeke Neretve

Centar za životnu sredinu i Aarhus centar u Bosni i Hercegovini učestvuju na sastanku Stalne komisije za Konvenciju o očuvanju europskog divljeg biljnog i životinjskog svijeta i prirodnih staništa (Bernska konvencija – od 28.11. – 2.12. u Vijeću Evrope, Strazbur, Francuska).

Foto: CZZS

Na agendi ovogodišnjeg sastanka ovog tijela je i žalbeni postupak koji su Centar za životnu sredinu i Aarhus centar u Bosni i Hercegovini, kao članice Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, pokrenuli tokom 2020. godine, kada su sa organizacijama Riverwatch, EuroNatur, CEE Bankwatch Network i ClientEarth podnijeli žalbu protiv Bosne i Hercegovine zbog kršenja Bernske konvencije usljed planiranja i realizacije projekata u gornjem toku rijeke Neretve, području kandidovanom za proglašenje zaštite u okviru Emerald mreže.

Napominjemo sporni projekti u gornjem toku rijeke Neretve jesu HE “Ulog”, HES “Gornja Neretva” (Faza I i Faza II) na teritoriji RS, kao i HE “Bjelimići”, PHP “Bjelimići” i HE “Glavatičevo” na teritoriji FBiH.

Interese ispred žalitelja zastupati će Redžib Skomorac, pravni savjetnik i Emina Veljović, izvršna direktorica Arhus centra, a očekuje se učešće i suprotne strane, odnosno predstavnika odgovorne vlasti u BiH.

“Napominjemo da je usljed urgentnosti slučaja i kumulativnih žalbenih navoda Stalna komisija, u konkretnom slučaju, naložila hitnu provedbu ekspertske misije na terenu, koja je uspješno okončana krajem oktobra ove godine.

Odluka o usvajanju Preporuka za Bosnu i Hercegovinu, koje su predložene od strane nezavisnog eksperta, prof. dr. Gregorya Eggera, stručnjaka za hidrobiologiju i vodene ekosisteme iz Njemačke, a koje se odnose na konkretne korake nadležnih u cilju neodložive zaštite životne sredine i biodiverziteta, očekuje se po završetku sastanka Stalne komisije”, poručuju aktivisti iz Strazbura.

(AbrašMEDIA)