BH novinari organizovali edukativni trening o fondu za odbranu novinara

Udruženje BH novinari danas je u Bihaću organizovalo edukativni trening pod nazivom “Uspostavljanje i djelovanje fonda za odbranu novinara u BiH”. Trening, održan u Hotelu Emporium, okupio je novinare iz cijele zemlje kako bi razgovarali o važnosti stvaranja dugoročnog i stabilnog fonda koji će pružiti pravnu podršku novinarima u slučajevima tužbi za klevetu, SLAPP tužbi i drugih pravnih izazova s kojima se suočavaju.

Udruženje BiH novinari već godinama ima servis Free Media Help Line, koji nudi pravnu podršku novinarima kroz mrežu advokata iz cijele Bosne i Hercegovine. Cilj je sada uspostaviti fond koji bi osigurao kontinuirano finansiranje troškova advokata u odbrani novinara, s obzirom na trenutne izazove u finansiranju koji zavise od donatorskih sredstava.

– Smatramo da je taj fond neophodan jer trenutna donatorska sredstva nisu siguran izvor finansiranja. Trenutno imamo oko 300 tužbi za klevetu protiv novinara i medija, te 43 SLAPP tužbe, i jedan stabilan izvor sredstava za odbranu novinara je ključan – izjavila je Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja BH novinari.

Na treningu su učesnici razgovarali o tome kako fond treba funkcionirati, te kako će se njime upravljati. Takođe su diskutovali o mogućnostima da li će fond biti poseban pravni subjekt ili će djelovati u okviru Udruženja.

Esad Šabanagić, novinar i vlasnik portala Reprezent.ba, podijelio je svoje iskustvo, ističući kako je zahvaljujući podršci Udruženja BiH novinari uspješno okončao jednu pravnu borbu.

– Nakon teške pravne bitke, dobio sam presudu u svoju korist i sredstva u iznosu od 4.760 KM. Ova sredstva se nisu vraćala donatorima, već Udruženju BiH novinari, što je veliki korak za sve nas – kazao je Šabanagić.

On je dodatno istakao kako novinari često postaju mete neopravdanih tužbi i pritisaka, zbog čega je profesija novinarstva postala izrazito ugrožena.

– Smatram da je novinarska profesija srozana i da istraživačko novinarstvo polako nestaje jer se malo ko usudi suočiti sa tužbama i napadima. Ovaj fond bi mogao barem djelomično ohrabriti novinare, ali generalno mislim da su novinari u nepravednom položaju – istakao je Šabanagić

Trening u Bihaću je bio važan korak ka osiguravanju boljih uvjeta za novinare u Bosni i Hercegovini, a udruženje nastavlja raditi na kreiranju fonda koji će omogućiti kontinuiranu pravnu zaštitu novinara u sudskim postupcima.

(FENA)