Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija zabranile su uvoz svinjskog mesa i prerađevina iz Srbije zbog sumnje na prisustvo afričke svinjske kuge u toj zemlji.
Srbija je prijavila četiri slučaja za koja se sumnja da je reč o svinjskoj kugi kod domaćih svinja, saopštila je Svetska organizacija za zdravlje životinja (OIE), čije je sedište u Parizu.
Tri slučaja su registrovana u okolini Beograda, a jedan u Podunavskom okrugu, naveo je OEI citirajući izveštaj Ministarstva poljoprivrede Srbije, prenosi Reuters.
U izveštaju se, navodi agencija, precizira da je sedam svinja uginulo od bolesti, a da je 114 eutanazirano.
Zbog toga je Kancelarija za veterinarstvo BiH usvojila Uputstvo o privremenoj zabrani uvoza domaćih i divljih svinja, mesa domaćih i divljih svinja, kao i proizvoda poreklom od domaćih i divljih svinja koji nisu bili obrađeni na način da je sa sigurnošću uništen virus afričke svinjske kuge
Ovo Uputstvo će, kako prenose Nezavisne novine, biti na snazi sve do dobijanja službene informacije od nadležnih tela Republike Srbije o prestanku sumnje na pojavu afričke svinjske kuge.
Sličnu zabranu uvela je i Agencija za hranu i veterinarstvo u Severnoj Makedoniji, a njen direktor je Zoran Atanasov je za agenciju MIA izjavio da se u Srbiji pojavila afrička svinjska kuga i to u okolini Beograda, Mladenovca i Smederevske Palanke.
On je naglasio i da u Severnoj Makedoniji za sada nema slučajeva ove bolesti, kao i da su mere pripravnosti podignute na maksimalan nivo.
Samo u severnoj Bugarskoj, gde je prvo registrovana bolest, ubijeno je više od 100.000 svinja na većim farmama i u privatnim gazdinstvima zbog svinjske kuge.
Premijer Bugarske Bojko Borisov tvrdi da je bolest došla sa severa iz Rumunije i da su za to odgovorni rumunski turisti, koji, kako je rekao, bacaju smeće, koje ptice i divlje svinje posle raznose.
Afrička kuga svinja zarazna je bolest životinja za koju ne postoje ni vakcina, ni lek.
Čovek može biti prenosilac virusa ove bolesti, ali ona nije opasna po ljudsko zdravlje.
(Agencije)