Njemački GIZ i Agencija za sigurnost hrane u Bosne i Hercegovine, u saradnji s Vanjskotrgoviniskom komorom Bosne i Hercegovine, organizovali su danas u Sarajevu „Inicijalnu konferenciju o novousvojenim smjernicama za označavanje i kontrolu GMO-free prehrambenih proizvoda u BiH“.
Na skupu je istaknuto da je Bosna i Hercegovina prva od 14 zemalja uključenih u „Dunav soja inicijativu“ uspostavila standard za praćenje proizvodnje, kontrolu i sistem certificiranja i označavanja proizvoda s oznakom „bez GMO“ (GMO-free), a Agencija za sigurnost hrane BiH je prošlog mjeseca zvanično donijela smjernice koje propisuju označavanje i kontrolu hrane sa oznakama „bez GMO“.
Nova oznaka kvaliteta, kako je kazano, neobavezna je za proizvođače, a potrošačima daje pravo na dodatni izbor i da, kada vide tu oznaku, znaju da ta hrana u svim procesima proizvodnje i prerade, nije bila u dodiru sa genetski modifikovanim organizmima.
Ovaj standard može se primjenjivati na proizvode na bazi biljaka, prerađevina i proizvode životinjskog porijekla. Pravila za proizvodnju bez GMO-a za sve faze u prehrambenom lancu, kao i za korištenje odgovarajućih termina za potrebe označavanja, prezentiranja i oglašavanja definirana su Smjernicama za utvrđivanje procesa proizvodnje i označavanja hrane proizvedene bez GMO, dok se kontrola usaglašenosti sa oznakom „bez GMO-a” provodi u skladu sa odredbama Smjernica za kontrolu proizvodnje bez genetički modificiranih organizama (GMO) zasnovane na riziku.
Da bi hrana nosila oznaku “bez GMO” ili drugu oznaku koja to implicira, za ishranu, aditive ili pomoćna sredstva u preradi hrane ne mogu se koristiti GMO i proizvodi koji nastanu iz ili od GMO-a. Rukovodioci i/ili privredni subjekti koji plasiraju hranu shodno Smjernicama trebaju osigurati odgovarajuće dokaze za praćenje poštivanja postavljenih pravila definisanih Smjernicama. To podrazumijeva dokumentaciju o pripremi, tretiranju, preradi i miješanju hrane ili hrane za životinje kojom se potvrđuje da su ispoštovani propisani zahtjevi u pogledu korištenja ove tvrdnje. Kontrolu i certifikaciju usaglašenosti mogu provoditi samo certifikacijska tijela koja posjeduju valjanu akreditaciju u skladu sa standardom ISO 17065.
Potpisnice Dunavske deklaracije su se obavezale da će donijeti jedinstveni standard za označavanje, kontrolu i certifikaciju hrane sa ovim oznakama. Cilj inicijative je da se dobije regionalni standard, jer u EU ne postoji propis koji reguliše proceduru dobivanja oznake „bez GMO“. Inicijativa je krenula od potrošača, koji ne žele da konzumiraju proizvode koji mogu sadržavati GMO, a na zakonodavstvu drugih zemalja, pored ovih 14, kako je istaknuto, jeste da prihvate ove smjernice i standarde.
Više informacija o standardu za praćenje proizvodnje, kontrolu i sistem certificiranja i označavanja proizvoda sa oznakom „bez GMO-a“ (GMO-free) dostupno je na stranici Agencije za sigurnost hrane BiH.
(AbrašMEDIA)