Bioraznolikost je ugrožena u većini prašuma

Novo istraživanje pokazalo je da manje od četvrtine preostalih tropskih kišnih šuma širom svijeta može zaštititi hiljade ugroženih vrsta od izumiranja.

Istraživanje je procijenilo globalnu dostupnost strukturno netaknutih, minimalno poremećenih tropskih kišnih šuma za više od 16.000 vrsta sisara, ptica, gimazavaca i vodozemaca.

Ukupno do 90 posto šumskog pokrivača još uvijek ostaje unutar područja ovih vrsta, ali samo 25 posto šumskog pokrivača je visoke kvalitete, što je ključan faktor u smanjenju rizika od izumiranja.

Istraživanje je pokazalo da su strukturno netaknute prašume, koje su ključne za mnoge vrste ovisne o šumama, alarmantno rijetke naročito u regijama koje su najviše pogođene ljudskim aktivnostima kao što su sječa i razvoj infrastrukture.

Studija je također otkrila kontraste u kvaliteti staništa na temelju statusa očuvanosti različitih vrsta. Samo 8 posto staništa prašuma za vrste koje su klasificirane kao ugrožene ili s opadajućom populacijom je visokog integriteta.

Naprimjer, za vrstu ptice Prionodura newtonia studija je pokazala da od preostalih 84 posto njezina staništa samo je 36 posto prašuma visokog integriteta.

Ovi rezultati ukazuju na hitnost strategija očuvanja koje idu dalje od očuvanja šumskog pokrova sve do očuvanja kvalitete šuma.

Kako ljudski pritisci nastavljaju rasti očuvanje ovih preostalih šuma može biti najbolja nada da se osigura održiva budućnost bioraznolikosti planeta, poručuju autori.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA