Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres upozorio je u utorak svjetske čelnike da u borbi protiv klimatskih promjena vrijeme istječe.
“Svjedočimo posljednjem odbrojavanju kada je riječ o ograničavanju porasta globalne temperature za 1,5 stepeni Celzija”, rekao je Guterres na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama u Bakuu.
“A vrijeme nije na našoj strani.”
Trenutno se ne čini vjerovatnim da će svijet ispuniti globalno dogovoreni cilj ograničavanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni u odnosu na predindustrijske nivoe.
Ove godine se očekuje da će taj prag prvi put biti pređen. Cilj je višegodišnji prosjek.
Guterres je ocijenio da je 2024. bila “majstorska klasa u uništavanju klime”, prenijela je Hina.
Porodice su bježale pred uraganima, radnici se se rušili na nepodnošljivoj vrućini, a djeca odlazila na spavanje gladna zbog propalih usjeva, rekao je, okrivivši za te katastrofe klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem.
“To je priča o nepravdi koja se mogla izbjeći”, rekao je.
“Bogati izazivaju problem, siromašni plaćaju najvišu cijenu.”
Pozvao je zemlje širom svijeta da ispune svoja obećanja i postepeno prestanu koristiti fosilna goriva koja pridonose globalnom zagrijavanju.
Dodao je i da treba ulagati novac u ublažavanje šteta i podržati dugoročno finansiranje zaštite klime i prilagodbe u siromašnim zemljama.
To je među glavnim pitanjima o kojima se razgovara na konferenciji u Bakuu.
“Zemlje u razvoju ne smiju otići iz Bakua praznih ruku. Dogovor se mora postići i ja vjerujem da je to moguće”, rekao je.
“Finansiranje klime nije dobrotvorna akcija, to je ulaganje. Djelovanje za klimu nije stvar izbora, to je imperativ”, rekao je.
Domaćin samita Azerbejdžan stao je u utorak u odbranu fosilnih goriva i prava na njihovo korištenje.
Azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev rekao je da je Azerbejdžan meta “kleveta i ucjena” jer koristi fosilna goriva i poručio da se nijedna zemlja ne bi smjela osuđivati zato što koristi svoje prirodne resurse.
“Citirajte me da sam rekao da je to dar od Boga i želim to ponoviti danas ovdje pred ovom publikom”, rekao je.
“Nafta, plin, vjetar, Sunce, zlato, srebro, bakar,… sve su to prirodni resursi i zemlje se ne bi smjele osuđivati što ih imaju i što ih nude na tržištu jer ih tržište treba. Ljudi ih trebaju”, poručio je Alijev.
(Agencije)