Vlasti u Bosni i Hercegovini na haotičan način donose odluke o tome kako kontrolirati epidemiju prouzročenu korona virusom pa je i dalje realan rizik od širenja zaraze u toj zemlji, upozorio je Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva bh. entiteta Federacija BiH.
Na konferenciji za novinare u Sarajevu Čerkez je ocijenio kako su u Bosni i Hercegovini isuviše rano ukinute mjere obavezne samoizolacije za osobe koje dolaze iz inostranstva što može ugroziti sve do sada postignute rezultate, prenosi Hina.
“Trebalo je sačekati kraj mjeseca imajući u vidu da predlažemo ukidanje mjera svakih 15 dana”, kazao je Čerkez ističući kako je ukidanje samoizolacije, kako je to u četvrtak odlučio Krizni štab Federacije BiH, praktično iznuđeno nakon što su to jednostrano odlučili u bh. entitetu Republici Srpskoj. Raniji plan je bio da se to učini koordinirano od 1. juna.
Odmah nakon ukidanja samoizolacije u oba entiteta povećan je promet na graničnim prijelazima, a posebno je velika navala onih koji dolaze u zemlju iz inostranstva kako bi tamo proslavili predstojeći Bajram u porodičnom krugu.
Čerkez je kazao kako razumije potrebu porodica da se nakon toliko vremena okupe ali je istaknuo kako to sada znači i znatno veći rizik od širenja zaraze pa je nemoguće predvidjeti kako će se stanje razvijati.
I ranije su vlasti dva entiteta u Bosni i Hercegovini donosile samostalne odluke vezane za epidemiološku situaciju, često bez ikakvih konsultacija, podsjeća Hina.
Republika Srpska je pri tom gotovo u cijelosti kopirala mjere koje je uvodila Srbija posežući za drastičnim restrikcijama kretanja, dok u Federaciji BiH takvih rigoroznih mjera nije bilo.
Uprkos tome u Federaciji BiH već tri sedmice bilježe jednoznamenkasti broj novozaraženih, dok je ta brojka u Republici Srpskoj redovito dvoznamenkasta. No tamo su ipak odlučili prvi ukinuti obavezu samoizolacije, a u četvrtak je entitetski parlament ukinuo i vanredno stanje koje je tamo bilo na snazi od 28. marta.
U posljednja 24 sata u Federaciji BiH zabilježili su samo dva nova slučaja zaraze korona virusom. U Republici Srpskoj ih je bilo 14.
Ukupni broj slučajeva zaraze u cijeloj Bosni i Hercegovini do petka je bio 2.372 uz 136 smrtnih slučajeva povezanih s epidemijom.
(Agencije)