Čestice zagađenog vazduha pronađene kod nerođenih beba

Čestice iz zagađenog vazduha pronađene su u placenti, ali nije, međutim, sasvim poznato kakva oštećenja izazivaju kod fetusa.

Naučnici su pronašli prvi dokaz da čestice iz zagađenog vazduha utječu i na nerođenu bebu, saopšteno je na kongresu Evropskog društva za respiratorno zdravlje u Parizu.

Istraživanja su pokazala da toksične čestice “putuju” kroz pluća trudne žene i naseljavaju se u placenti. Nije, međutim, poznato kakva oštećenja izazivaju kod fetusa. Nova studija je pokazala da je sasvim moguće da su te čestice ušle i u sam fetus, piše Guardian.

“To je zabrinjavajući problem – postoji velika povezanost između zagađenog vazduha koji majka udiše i posljedica koje to ima po fetus”, rekla je dr Lisa Miyashita sa londonskog Univerziteta Queen Mary.

“Uvijek je dobro, ako je moguće, izbjegavati jako zagađene sredine ako ste trudni, ili čak iako niste trudni. Izbjegavam rute autobusa kada idem do stanice.”

Serija prethodnih studija pokazala je da zagađenje vazduha značajno uvećava rizik od prijevremenog porođaja ili male tjelesne težine bebe, što dovodi do doživotnog problema sa zdravljem. Ogromna studija na preko 500.000 rođenih u Londonu, potvrdila je ovu vezu. Nedavno istraživanje je pokazalo da zagađenje vazduha prouzrokuje ogromno smanjenje inteligencije, dok su 2016. godine otrovne nanočestice iz zagađenog vazduha okrivene u ljudskom mozgu.

Novo istraživanje ispitivalo je placente žena koje ne puše, a rodile su zdrave bebe. Oni su izolovali ćelije makrofaga, koje su dio imunog sistema tijela i sadrže štetne čestice kao što su bakterije i zagađenje vazduha. Koristeći optički mikroskop, otkrili su 72 tamne čestice među 3.500 ćelija, a onda su koristili poseban mikroskop da bi ispitali oblik nekih čestica. Te otkrivene čestice veoma su podsjećale na sitne čestice pronađene u makrofazima u plućima. Dotorka kaže da su te crne čestice, čestice čađi. Slično istraživanje kod životinja imalo je identičan rezultat.

Izvor: The Guardian / B92