Kineska misija Chang’e-6 ima za cilj vratiti lunarne uzorke, ali je i odskočna daska za mnogo ambicioznije istraživanje svemira.
Kina je 3. maja pokrenula jednu od svojih najambicioznijih misija dosad, poslavši niz od četiri svemirske letjelice prema Mjesecu.
Cilj je prikupiti prve uzorke s daleke strane Mjeseca i sigurno ih dostaviti na Zemlju, potencijalno donoseći nove uvide u našeg najbližeg susjeda, naš planet i ranu historiju Sunčevog sistema. Da bi to učinio, kvartet letjelica će morati izvesti zamršeni kozmički ples.
Svemirska letjelica Chang’e-6 provela je otprilike 4,5 dana na svom putovanju do Mjeseca. Kad je bio u orbiti oko Mjeseca, lender se odvojio od orbitera i ciljao na područje slijetanja unutar kratera Apollo na suprotnoj strani satelita, gdje se očekuje da će sletjeti početkom juna. Budući da ova udaljena strana Mjeseca nikada nije okrenuta prema Zemlji, operacije i komunikacije sa Zemljom bit će olakšane sa Queqiao-2, komunikacijskim relejnim satelitom koji je Kina lansirala u martu.
Dostavljanje uzoraka sa golemog kratera poznatog kao South Pole-Aitken (SPA) Basin u laboratorije moglo bi donijeti niz neprocjenjivih naučnih otkrića.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA