Paylab, platforma za istraživanje plaća koja upravlja servisom MojaPlaća, je provela međunarodno istraživanje o tome utječu li iznos plaće, razina obrazovanja, spol i dob na stav ljudi o cijepljenju. Sudjelovalo je više od 15.000 ispitanika iz 7 različitih zemalja – Bugarske, Hrvatske, Češke, Mađarske, Rumunjske, Slovačke i Slovenije, navodi portal MojPosao.
Sami sudionici istraživanja bili su različitih pozicija – od nekvalificiranih radnika do top menadžmenta; razine obrazovanja – od radnika s osnovnoškolskim obrazovanjem do ispitanika s doktoratima; razine plaća – sudjelovali su oni s niskim, srednjim i visokim plaćama; dobi; a u pojednakoj mjeri su sudjelovali pripadnice i pripadnici oba spola.
Gledajući rezultate, tri četvrtine ispitanika iz Slovačke, Češke i Mađarske podržavaju cijepljenje i doista su cijepljeni. Najveći odaziv imali su Rumunji gdje se cijepilo 80% ljudi. To je u suprotnosti s Bugarskom gdje se samo 41% ispitanika cijepilo, dok se u Hrvatskoj (u trenutku provođenja istraživanja) cijepilo nešto više od polovice ispitanika.
Najviše protivnika cijepljenja pronalazimo u Bugarskoj, Hrvatskoj te Sloveniji.
Velika većina radnika koji spadaju u najviši platni razred u Slovačkoj, Rumunjskoj, Češkoj i Sloveniji – neovisno o njihovoj poziciji, razini obrazovanja ili spolu – je cijepljena i podržava primjenu cjepiva protiv koronavirusa.
Za isti platni razred u Mađarskoj, Hrvatskoj i Bugarskoj slika je nešto mutnija, pa tako između 33% i 100% visoko plaćenih Mađara, odnosno između 50% i 100% Hrvata te između 56% i 100% Bugara podržava cjepivo.
Zanimljivo je napomenuti da su svi ispitanici stariji od 55 godina (100%) u ovoj visoko plaćenoj kategoriji u svim zemljama (osim Bugarske u kojoj nema ispitanika u ovoj kategoriji), cijepljeni i podržavaju cijepljenje.
U svim zemljama obuhvaćenim istraživanjem, izuzev Rumunjske, najveću razinu nesigurnosti u vezi s cjepivom pokazuju radnici s nižim plaćama i nižim stupnjem obrazovanja. Primjerice, 40% najslabije plaćenih Mađara je protiv cjepiva, kao i 57% mađarskih radnika s osnovnoškolskim obrazovanjem. S druge strane, u Rumunjskoj je situacija potpuno suprotna – 100% njihovih nekvalificiranih radnika podržava cjepivo.
Hrvatska prati ovaj trend: ispitanici s višim plaćama u pravilu su ZA cijepljenje, dok su slabije plaćeni radnici u većoj mjeri protiv cijepljenja.
Većina ispitanika starijih od 55 godina (84%) se cijepila i podržavaju cijepljenje, dok je taj postotak podosta niži kod mlađih ispitanika.
(AbrašMEDIA)