Poput ljudi divlje čimpanze sudjeluju u žustrim, naizmjeničnim razgovorima, gdje čekaju samo djelić sekunde da bude njihov red da ‘govore’.
Životinje komuniciraju uglavnom gestama uključujući pokrete ruku i izraze lica.
Naučnici koji su detaljno proučavali njihove razgovore otkrili su da su se “brzo smjenjivali” kada su razmjenjivali informacije, a također su povremeno prekidali jedni druge.
Ovo otkriće ukazuje na “duboke evolucijske sličnosti [s ljudima] u tome kako su razgovori licem u lice strukturirani”, rekao je za BBC News profesor Cat Hobaiter sa Univerziteta St Andrews.
Rezultati su objavljeni u časopisu Current Biology .
Ovo brzo mijenjanje gestikulacije je obilježje ljudskog razgovora, objasnio je profesor Hobaiter, koji proučava komunikaciju primata. “Svima nam treba oko 200 milisekundi između poteza a pokazujemo i neke zanimljive male kulturne varijacije. Neke kulture ‘brzo govore’.”
Milisekunda je hiljaditi dio sekunde.
Jedna lingvistička studija iz 2009. mjerila je ove razlike pokazujući da je u prosjeku govornicima japanskog trebalo sedam milisekundi da odgovore, dok je govornicima danskog trebalo oko 470 milisekundi da interveniraju.
Proučavajući hiljade slučajeva međusobne komunikacije divljih čimpanza profesorica Hobaiter i njezini kolege uspjeli su mjeriti vrijeme razgovora životinja.
“Nevjerojatno je vidjeti koliko su puta čimpanze bile slične ljudima”, rekla je.
Čimpanze su imale veći raspon vremena razgovora. “Razmaci su se kretali od prekidanja signalizatora 1600 milisekundi prije nego što bi završio sa svojom gestom do 8600 milisekundi potrebnih za odgovor”, objasnio je profesor Hobaiter.
“To bi moglo biti zato što su čimpanze bile u prirodnom okruženju, tako da su mogle izraziti širi raspon ponašanja – ponekad su prekidale jedna drugu, a ponekad im je trebalo dugo da odgovore.”
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA