Članice G20 nisu postigle dogovor o oporezivanju superbogatih

Zemlje G20 su se obavezale da će raditi zajedno kako bi osigurale da superbogati plaćaju adekvatne poreze, ali nisu uspjeli postići sveobuhvatan sporazum, navodi se u deklaraciji usvojenoj u petak nakon sastanka ministara finansija u Rio de Janeiru.

Dvodnevna konferencija istakla je podjele među državama članicama po tom pitanju, a u završnoj izjavi je naglašen angažman saradnje i pravednost poreza kao prioritet.

Trnovita tema rješavanja problema milijardera koji izbjegavaju poreze dominirala je dvodnevnim sastankom u brazilskom gradu, koji će biti domaćin sljedećeg samita G20 u novembru.

Inicijativa je ključni prioritet brazilskog predsjednika Luiza Inasija Lulu da Silve, koji je na čelu ovogodišnje grupe, koja uključuje najveće svjetske ekonomije, Evropsku uniju i Afričku uniju.

Lula se nadao minimalnom porezu na bogatu elitu, ali konačna izjava predstavlja kompromis o temi koja je podijelila države članice.

“Uz puno poštovanje poreskog suvereniteta, nastojaćemo da se kooperativno angažujemo kako bismo osigurali da pojedinci sa ultra visokom neto vrednošću budu efektivno oporezovani”, navodi se u saopštenju.

“Nejednakosti u bogatstvu i prihodima potkopavaju ekonomski rast i socijalnu koheziju i pogoršavaju društvenu ranjivost.”

Brazilski ministar finansija Fernando Haddad rekao je da je “sa moralne tačke gledišta važno da 20 najbogatijih nacija smatra da imamo problem, a to je da imamo progresivno oporezivanje siromašnih, a ne bogatih”.

Sjedinjene Američke Države i Njemačka odbacile su potrebu za globalnim sporazumom o oporezivanju milijardera, inicijativu koju podržavaju Francuska, Španija, Južna Afrika, Kolumbija i Afrička unija.

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva pozdravila je stav G20 o “poreskoj pravednosti”.

“Zajednička vizija ministara G20 o progresivnom oporezivanju je pravovremena i dobrodošla, jer potreba za ponovnom izgradnjom fiskalnih rezervi uz istovremeno praćenje društvenih i razvojnih potreba uključuje teške odluke u mnogim zemljama”, rekla je.

Francuski ekonomista Gabriel Zucman, koji je autor izvještaja o oporezivanju bogatih, pozdravio je činjenicu da “po prvi put u istoriji sada postoji konsenzus među zemljama G20 da način na koji oporezujemo superbogate mora biti popravljen”.

“Sada je vrijeme da se ide dalje”, rekao je u petak dobitnik Nobelove nagrade ekonomista Joseph Stiglitz, pozivajući šefove država da koordiniraju minimalne standarde do novembra.

(Agencije)