CMS i GONG: Predsjednice, pazite na moguće zaleđe!

Osuđujući korištenje nasilja, kao i poziv na linč izgrednika, Centar za mirovne studije i GONG upozoravaju na loše, a potencijalno i krimogeno upravljanje Hrvatskim nogometnim savezom (HNS) bez učinkovitog demokratskog nadzora, uhvaćeno u klijentelističke mreže, kao i na skučenost pristupa problemu navijačkog nasilja te očekuju političke poteze institucija usmjerene na uzroke i prevenciju problema. CMS i GONG očekuju od MUP-a i DORH-a da nastave profesionalno raditi svoj posao, a od Predsjednice Grabar-Kitarović da javnosti deklarira osobnu, društvenu, političku i poslovnu povezanost sa Zdravkom Mamićem i HNS-om kao organizacijom.

U ovoj izrazito osjetljivoj situaciji drastičnog, otvorenog sukoba između dijela navijača i HNS-a, i to u kontekstu političke krize u kojem najvažnije institucije imaju “tehnički” legitimitet, posebno je važna uloga Predsjednice RH, koja mora imati snažan integritet i vjerodostojnost, kako bi njezine inicijative u cilju zaštite nacionalnih interesa uživale visoko povjerenje javnosti i kako bi mogla djelovati kao posrednica između sukobljenih strana. Budući da je Predsjednica RH predložila održavanje tematske sjednice tehničke Vlade RH koja će se baviti problemom nasilničkog ponašanja na stadionima, u svrhu zaštite vlastite vjerodostojnosti i integriteta, a posebno imajući na umu lekcije naučene na slučaju “Konzultantica”, od predsjednice Grabar-Kitarović tražimo da javnosti deklarira osobnu, društvenu, političku i poslovnu povezanost sa Zdravkom Mamićem i HNS-om kao organizacijom budući da su o tim povezanostima mediji već ili spekulirali ili iznosili činjenice (npr. donacija predsjedničke kampanje od strane gospodina Mamića). Kao što je tehnički ministar unutarnjih poslova Orepić naglasio, ključ problema je na relaciji navijači – HNS i očekujemo da će se sjednica baviti i tim aspektom problema. Utoliko je važnije da Predsjednica RH javno deklarira svoj potencijalni sukob interesa. Ukoliko Predsjednica RH to ne deklarira, sve njezine inicijative, čak i ukoliko štite javni interes, završit će u zaleđu.

CMS i GONG osuđuju korištenje nasilja kao sredstva ostvarenja društvene ili političke promjene, kolikogod ona bila opravdana ili nužna, posebice kada se ugrožava sigurnost građana. U sankcioniranju nasilja, nužan je visokoprofesionalan i neovisan rad MUP-a i DORH-a, uz posebnu brigu pridanu zaštiti ljudskih prava, kako bi se spriječilo javno profiliranje i krivih i nedužnih, atmosfera linča i pretjerana uporaba sile. Istodobno, u politici suzbijanja navijačkog nasilja treba napraviti snažan zaokret prema prevenciji, što je moguće jedino ako se taj problem smjesti u širi kontekst gorućeg problema teške i kronične ekonomske političke i društvene marginalizacije mladih u hrvatskom društvu ali i širom Europe.

Međutim, CMS i GONG ističu društvenu neodgovornost brojnih javnih reakcija – kako političara, tako društvenih organizacija, medija i pojedinaca na društvenim mrežama – u kojima se izgrednike krajnje oštro etiketira kao “teroriste”, “orjunaše”, “neprijatelje Hrvatske”, “izdajice” te se poziva na njihov progon, javno profiliranje i linč. Time se samo doprinosi atmosferi straha, mržnje i nasilja koja ugrožava sigurnost građana.

Politički i društveno odgovorna reakcija mora se svakako fokusirati i na loše, a potencijalno i krimogeno upravljanje HNS-om bez učinkovitog demokratskog nadzora, uhvaćeno u klijentelističke mreže. HNS sebe ne vidi kao organizaciju od javnog interesa, već kao privatni kružok “nogometnih djelatnika”. To znači da se navijačkim skupinama koje imaju opravdane zahtjeve za promjenama u načinu rada Hrvatskog nogometnog saveza treba omogućiti demokratske načine zagovaranja vlastitih ciljeva i sudjelovanje u javnom nadzoru nad radom HNS-a.

HNS odbija poslovati transparentno i odgovarati na upite građana, pritom kršeći ustavno pravo na pristup informacijama i odluke Povjerenice za informiranje. Sudbena grana vlasti tek je nedavno odgovorila na dugogodišnje prokazivanje korupcije i nemorala u hrvatskom nogometu. HNS je odlučio da se Zakon o sportu kojeg je izglasao Hrvatski sabor, na njih ne primjenjuje, a u tome im leđa čuva samo ministarstvo i izvršna vlast na odlasku.

Zdravko Mamić duboko je premrežen s društvenom i političkom elitom. Javno se hvalio da je donator HDZ-a, nikada nisu opovrgnuti javni napisi da je za Predsjednicu RH organizirao rođendansku proslavu, nedavno je viđen na kavi s Karamarkom koji je novinaru pojasnio da “nikad ne okreće leđa ljudima u problemu”, uskočki nadzor otkrio je njegovu povezanost s ustavnim sucima, dok je njegovo prijateljstvo s predsjednikom Županijskog suda u Zagrebu zahtijevalo premještaj slučaja u Osijek.

Dubinsko reformiranje HNS-a nemoguće je bez oštrog razvrgavanja njegovih odnosa s političkom elitom. Jedino se političkim integritetom i sistemskim pristupom problemu korupcije kao i preventivnim radom s mladima zaista može trajno ugasiti nasilna baklja opravdanog bijesa.

(AbrašMEDIA)