Daimler kažnjen sa 870 miliona eura

Njemačkom tužilaštvo kaznilo je kompaniju Daimler sa 870 miliona eura zbog navodnog sertifikovanja dizel automobila čija emisija nije bila u skladu sa regulatornim zahtjevima, prenosi Anadolija.

Tužilaštvo u Stuttgartu, gdje je Daimlerovo sjedište, u utorak je objavilo da je Daimler kažnjen zbog kršenja nadzornih obaveza.

Iz Daimlera su kazali da su zaključili da je “u najboljem interesu kompanije” da se postupak okonča i da se neće žaliti.

Iz kompanije su naveli da se nalaz tužilaca zbog navodnih propusta Daimlera, zbog kojih su neka vozila odstupila od regulatornih zahtjeva iz 2008. godine, u osnovi odnosi na povlačenje naloga njemačkih vlasti.

Dodali su da zadržavaju prigovore na te naloge kako bi situacija postala jasna, posebno za budući period.

Iz Daimlera su istakli da kazna neće uzrokovati dodatni utjecaj na zaradu u trećem tromjesečju ove godine.

Najpoznatija Daimlerova marka automobila je Mercedes-Benz.

Optužnica u Braunschweigu

Njemačko državno tužilaštvo u Braunschweigu podiglo je u utorak optužnicu protiv bivših i aktualnih članova uprave koncerna Volkswagen zbog sumnje u svjesno zataškavanje skandala oko manipuliranih dizelskih motora, prenosi Hina.

“Državno tužilaštvo Braunschweig je, nakon završetka opsežne istrage, podiglo optužnicu protiv Martina Winterkorna, Dietera Poetscha i Herberta Diessa. Ovim bivšim i sadašnjim članovima uprave Volkswagen AG se predbacuje da su protivno zakonima namjerno prekasno obavijestili tržište dionica”, piše u saopćenju Državnog tužilaštva Braunschweig, koje je zaduženo za istragu u slučaju Volkswagen.

Tužilaštvo smatra da su članovi uprave bili svjesni da bi takozvani Dizel skandal i novčane kazne koje su rezultirale iz ovog skandala mogle negativno utjecati na vrijednost dionica VW-a.

“Optuženi su time ilegalno utjecali na kretanje cijena dionica koncerna Volkswagen”, piše u obrazloženju.

U optužnici se na 636 stranice navodi kako je bivši član uprave Winterkorn “najkasnije od maja 2015. godine” znao za postojanje ilegalnog softvera ugrađenog u dizel motore modela koncerna Volkswagen diljem svijeta.

Manipulacije softverom

Aktualni članovi uprave Poetsch i Diess su za isto saznali nekoliko mjeseci kasnije, u svakom slučaju prije nego li su krajem novembra 2015. godine američke vlasti objavile rezultate istrage koje su otkrile manipulacije kojima su automobili davali lažne informacije o emisiji štetnih plinova.

Brojni vlasnici dionica su podigli tužbe zbog gubitaka.

VW je tek nakon objave američkih vlasti obavijestio tržišta kapitala o manipulacijama.

Advokat Martina Winterkorna je već odlučno odbacio navode iz optužnice.

Zbog posljedice manipulacija softverom koji pokazuje razine štetnih emisija motora, Volkswagen je samo u SAD-u do sada bio prisiljen na isplatu preko 20 milijardi eura odštete.

Slični procesi u Evropi su još u toku.

Procjenjuje se da je ilegalni softver za manipulaciju rezultata ugrađen u preko 11 miliona vozila.

Skandal oko manipulacije dizel motorima je potaknuo i javnu raspravu u Njemačkoj o štetnosti ovih motora, što je rezultiralo i zabranom prometa u nekim gradovima.

(Agencije)