DEMANTI Aarhus centra u BiH povodom pisanih izjava bivšeg ministra Adnana Delića

Članovi Aarhus centra u BiH su jutros sa nevjericom čitali pisanu izjavu, bivšeg ministra Adnana Delića, a koji je u sklopu svoje javne objave na svojoj web stranici izvrćući riječi i stav Aarhus centra u BiH učinio tešku potvoru, navodi se u saopćenju.

Naime, mrkotrpan rad i zalaganje Aarhus centra u BiH za adekvatnu zaštitu izvorišta Sarajevsko polje je uzeto kao argument u cilju opravdavanja podržavanja aktuelnog Nacrta privremene odluke o zaštiti izvorišta Sarajevsko polje, a koja je na dnevnom redu sjednice Skupštine Kantona Sarajevo planirane za utorak, 18.4.2023.

U svojem kontradiktorom izlaganju u odnosu na naš stav i predstavku iste, gosp. Delić navodi sljedeće:

….bitno je istaknuti i da je Udruženje Aarhus pripremilo analizu Nacrta privremne odluke, te da je prof.dr. Emina Hadžić, predsjednica Komisije Ministarstva privrede zajedno sa članovima ekoloških udruženja i javnih institucija učestvovala na okruglom stolu upriličenom upravo u vezi s ovom analizom. Zaključci sa ovog okruglog stola u skladu su sa preporukama Komisije Ministarstva privrede koja je također u svom stručnom osvrtu sugerirasala da je donošenje Privremene odluke neophodno, ali da svakako treba raditi hitno na izmjenama Pravilnika iz 2012. godine i donošenju stožijih mjera, usklađivanju entitetskih zakona, kao i pripremi novog elaborata, te niz drugih preporuka koje se trebaju implementirati najdalje za tri godine.” Iz ovakvih navoda, čitatelj bi bio shvatanja da je Udruženje Aarhus centar u BiH saglasno sa aktuelnim Nacrtom privremene odluke o zaštiti izvorišta Sarajevsko polje, a što nije istina!

Naime, ključni razlog zbog kojeg je Aarhus centar u BiH pristupio izradi Analize na Nacrt privremene odluke o zaštiti izvorišta Sarajevsko polje (u daljem tekstu “aktuelni Nacrt”) jeste da bi uz pomoć angažovanih stučnjaka predložio izmjene na aktuelni Nacrt u skladu sa preporukama struke, prije nego isti bude upućen u proceduru! Naime, stručnjaci su u zaključku Analize na str. 30. i 31. (dostupno online ovdje) naveli sljedeće:

…U političkoj situaciji kakvoj se nalazi Bosna i Hercegovina, kako ne bi trpili teže posljedice, Privremena Odluka predstavlja prelazno rješenje problema. Ukoliko kantonalne vlasti, prije usvajanja Odluke uvaže upute stručnih lica i prijedloga, Privremena Odluka imat će pozitivne posljedice.

Ukoliko se kantonalne vlasti odluče, da usvoje Odluku iako svjesni njenih nedostataka, isto će imati posljedice, teže od nepostajanja Odluke. Svako zagađenje, zbog vodenog ciklusa, povlači za sobom složeni lanac posljedica. Svaka se stvar u prirodi pojavljuje u vezi s nekom drugom pojavom. Jedan od temeljnih razloga u vezi uzorka i učinaka je upravo voda. Nadamo da će vlasti u Bosni i Hercegovini, imati dovoljno razumijevanja za zaštitu vode kao nezamjenjivog prirodnog resursa.”

Međutim, pogrešno predstavljajući stav ovog Udruženja i nalaze stučnjaka koji su Analizu prezentovali na okruglom stolu 21.11.2022. a na koji, iako uredno pozvani, predstavnici Ministarstva privrede KS, se nisu odazvali, već gosp. Delić ima smjelosti koristiti zaključke svih učesnika okruglog stola kao argument za donošenje ovog krajnje nedostatnog aktuelnog Nacrta! Štaviše, gosp. Delić je i kontradiktoran i u tom kontekstu kada iznosi u svom pismenom obraćanju jedan ključan zaključak okruglog stola, gdje je navedeno da je: [“n]epohodno unaprijediti tekst Nacrta sa jasnom odredbom zabrane daljeg smanjivanja obuhvata zaštite izvorišta. Naime, opcija proširenja izvorišta neophodna je jer Sarajevu nedostaje pitke vode za redovno vodosnadbijevanje.

Zvanični stav Aarhus centra u BiH sa pravnog aspketa, jeste da je nužno pratiti hronologiju donošenja propisa i to da se: prvo donese novi Zakon o vodama FBiH, zatim novi Pravilnik o uslovima za određivanje zona sanitarne zaštite i zaštitnih mjera za izvorište voda za
javno vodosnadbijevanje stanovništva, zatim novi Elaborat o zaštiti izvorišta jer je isti nedostatan i zastario, pa tek onda Odluku o zaštiti izvorišta Sarajevsko polja. Međutim, kako su nadležne vlasti pasivne u procesu donošenja ovih prethodnih propisa, da bi se u vremenu čekanja bar na neki način zaštitilo izvorište Sarajevsko polje, nastala je ideja donošenja aktuelnog Nacrta od strane nadležnih kantonalnih vlasti.

S obzirom na evidentnu činjenicu da se bespravno vrši izgradnja na području vodozaštitne zone Sarajevsko polje, dok se čeka kreiranje, a zatim implementacija adekvatnih zakonskih zaštitnih mehanizama, postojanje bar privremenog zakonskog rješenja jeste poželjna opcija. Međutim, iz aktuelnog Nacrta, evidentna je loša namjera da se pod krinkom zaštite, u bǐti legalizuju mnoga kriminalna i nelegalna dešavanja i projekti na području vodozaštitne zone. Upravo iz tih razloga Aarhus centar u BiH nije i nikad ne može podržati takav Nacrt! Štaviše, Aarhus centar u BiH aktivno pruža podršku mještanima u borbi upravo protiv ovakvih projeakta te trenutno ispred nadležnih sudova ima upućen niz tužbi!

Smatramo da je za vodu Sarajeva od odsudne važnosti da Skupština odbije Nacrt i izda nalog nadležnima da u roku od godinu dana dopune Elaborat o vodozaštitnoj zoni. Na osnovu tog Elaborata institucije moraju sačiniti novu Odluku kojom će se očuvati postojeća zona, a obuhvat strožije zaštite proširiti i na dodatna područja vodozaštitne zone trenutno ugrožena masovnom komercijalnom bespravnom gradnjom.

Ovakva potvora na rad našeg Udruženja je strašna, i to ispred bivšeg ministra Ministarstva privrede KS, a u čijem je mandatu briga i zaštita ovog neprikosnovenog resursa. Moram istaći da dok sam čitala jutros ova pisana izlaganja i obraloženja gosp. Delića, da sam pomislila kako dotični dolazi ispred stranke Narod i pravda, a istovremeno nad našim Udruženjem se vrši strašna nepravda. Pored toga, gosp. Delić ovakvim stavom želi podržati strašnu nepravdu i prema svim stanovnicima Sarajeva. Zar je pravedno građanima Sarajeva uskratiti priliku da uživaju u pitkoj vodi i u budućnosti? Zar je pravedno legalizovati investicije tajkuna koji su načinili ruglo od nekadašnje vazdušne banje na području općine Ilidža, a devastirali i devastiraju olimpijske ljepotice koje su ključne za vodozaštitnu zonu? Zar je pravedno dozvoliti pojedincima, koji koriste aktuelni zakonski vakuum kako bi namakli još više bogatstva za sebe? Zar je to ta pravda za koju se bivši ministar Delić zalaže ? Ako želi citirati rad našeg Udruženja, neko to učini na ispravan način i neka sutra predloži: 1. povlačenje ove kontradiktorne izjave, te predloži sklanjanje sa dnevnog reda Skupštine KS aktuelni Nacrt; 2. neka podrži unaprijeđenje Nacrta sa preporukama struke i javnosti, a koja mu se uredno obraćala; 3. neka predloži hitnu izradu novog Elaborata i izmjene Pravilnika; kao i 4. donošenje novog Zakona o vodama FBiH, proceduru koje je naše Udruženje također pokrenulo i dostavilo posebnu Analizu na isti, opet, u skladu sa preporukama struke, uz napomenu da pažljivo citira preopruke iz te Analize; ” ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Udruženja “Resursni Aarhus centar u BiH.

(AbrašMEDIA)